Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

W Iraku coraz spokojniej

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 24 lutego 2009

Według oficjalnych danych Pentagonu, w Iraku liczba ataków podziemia jest najniższa od sierpnia 2003. Styczniowe wybory samorządowe odbyły się w całkowitym spokoju.

Gen. David Perkins z dowództwa międzynarodowych sił w Iraku, poinformował, że liczba zamachów i incydentów zbrojnych w Bagdadzie zmniejszyła się o 90%, w porównaniu do najgorszych miesięcy 2007. Zdecydowanie zmniejszyła się liczba ataków na cele cywilne. W odróżnieniu od poprzednich okresów, obecnie zdarzają się już dni wolne o tego typu wydarzeń.

Według gen. Perkinsa jest to w dużej mierze wynik zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Obecnie jednak większe znaczenie przywiązuje się do liczebności i jakości irackich sił bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wojsko i policja zwiększyła swoje szeregi z 463 do 618 tys. osób.

Większy poziom bezpieczeństwa widoczny był w czasie ostatnich wyborów samorządowych, w których wzięło udział 7 mln ludzi. O ile w wyborach parlamentarnych w 2005 podziemie przeprowadziło kilkaset ataków, które doprowadziły do śmierci 44 osób, tegoroczne wybory odbyły się bez żadnych incydentów.

Perkins zapewnił, że w takiej sytuacji wycofanie w czerwcu wojsk amerykańskich z ulic miast do baz wojskowych i utrzymywanie ich jako odwodów dla sił rządowych, powinno przebiegać bezproblemowo.

W styczniu, w zamachach bombowych i w wyniku ostrzału z broni strzeleckiej, poległo 4 żołnierzy amerykańskich, w lutym – 6.


Drukuj Góra