Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożegnanie Jacka Halińskiego

Ludzie, Pożegnania, 05 kwietnia 2018

4 kwietnia na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłego 20 marca br. Jacka Halińskiego – agrolotnika, strażaka i kontrolera ruchu lotniczego.

/ Zdjęcie: Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa

Jacek Haliński urodził się 22 kwietnia 1945 w Krakowie. Od 23 kwietnia 1966 szkolił się w Podoficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze, po której ukończeniu był operatorem stacji radiolokacyjnej w 12. Pułku Radiotechnicznym w Radoczy. Od 1 maja 1968 pracował w Zarządzie Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych jako asystent kontrolera ruchu, a potem kontroler ruchu lotniczego.

W Przedsiębiorstwie Państwowe Porty Lotnicze, Port Lotniczy Kraków był kierownikiem służby ruchu lotniczego, a następnie kierownikiem Działu Kontroli Lotniska i Zbliżania w Krakowie. W krakowskim oddziale Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej aż do odejścia na emeryturę był kierownikiem Regionalnego Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego.

W 1976 ukończył kurs pilotażu samolotowego w Aeroklubie Podhalańskim w Łososinie Dolnej, a dwa lata później uzyskał zawodową licencję pilota. Był pilotem samolotowym w Zakładzie Usług Agrolotniczych, w oddziałach Szczecin-Dąbie i Mielec. W latach 1984-2003 był członkiem Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Od 2004 kierował lotami podczas wszystkich Małopolskich Pikników Lotniczych organizowanych na dawnym lotnisku Rakowice-Czyżyny przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, na rzecz którego pracował społecznie.

Posiadał uprawnienia do wykonywania lotów przeciwpożarowych i kontrolera ruchu w obsłudze radaru precyzyjnego PAR-T3. Uzyskał łączny nalot 2436 godzin. Brał udział w około 2700 lotniczych akcjach gaśniczych. Jako kontroler ruchu sprowadził 4632 statki powietrzne. Latał na samolotach: Zlin-526, Zlin-42, Zlin-142, PZL-101 Gawron, PZL-104 Wilga, An-2 (R/T/P), M-18 Dromader, Jak-12A/M, Ił-14P.

Był świetnym pilotem, znakomitym specjalistą ruchu lotniczego, członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, a do tego osobą niezwykle cenioną i lubianą w lotniczym środowisku. Jego piękne i barwne życie przerwała nieuleczalna choroba. Za wzorową pracę zawodową i społeczną otrzymał m.in. Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi.


Drukuj Góra