Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czarna Dywizja na cyfrowych manewrach

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 09 kwietnia 2018

8 kwietnia w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie blisko 300 żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej rozpoczęło ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, pk. Bóbr-18.

W ćwiczeniu bierze udział kilkuset żołnierzy z dowództwa i sztabu Czarnej Dywizji oraz jednostek podległych. Ważnym elementem szkolenia jest udział reprezentantów układu pozamilitarnego, przedstawicieli władz i instytucji państwa. Drugoplanowym ćwiczącym jest 23. śląski pułk artylerii z Bolesławca. Natomiast stronę przeciwną podgrywa 34. BKPanc. z Żagania. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z USA i Niemiec. Kierownikiem przedsięwzięcia jest gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11. LDKPanc. / Zdjęcia: st. chor. sztab. Piotr Przyborowski, 11. LDKPanc.

Głównym tematem ćwiczenia Bóbr-18 jest prowadzenie natarcia przez 10. Brygadę Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, jako pierwszoplanowego ćwiczącego, w pierwszym rzucie dywizji. Scenariusz nie odnosi się do żadnego realnie istniejącego państwa sąsiedniego ani konfliktu. Podczas ćwiczenia w aplikacyjnym, nieistniejącym realnie środowisku geopolitycznym, następują zdarzenia wpływające na rozwój międzynarodowej sytuacji kryzysowej, w następstwie którego dochodzi do konieczności użycia sił zbrojnych.

- Ćwiczenie jest realizowane w formule ćwiczenia dwustronnego. Walczą ze sobą niejako dwie nasze brygady - 10. z 34. [Brygada Kawalerii Pancernej – red.] Takie założenia pozwalają na doskonalenie procedur w zakresie planowania i kierowania działaniami oraz na sprawdzenie umiejętności wykorzystania możliwości przydzielonych sił i środków. Ponadto sprawdzimy współdziałanie ćwiczących z sąsiadami w ramach ugrupowania bojowego, a także umiejętności ćwiczących w planowaniu i kierowaniu zabezpieczeniem bojowym, ochroną wojsk i zabezpieczeniem logistycznym oraz rozpoznaniem w działaniach taktycznych. Poza tym, wykorzystanie systemów komputerowych daje sposobność zgrywania wybranych elementów systemu walki dywizji w sposób planistyczny, ale przede wszystkim sprawdzenie realności i trafności podjętych przez ćwiczących decyzji - powiedział płk Piotr Zieja, szef sztabu kierownictwa ćwiczenia.

Podczas ćwiczenia wykorzystano system symulacji pola walki JTLS, który jest przeznaczony do szkolenia dowództw od szczebla brygady wzwyż. - Naszym zadaniem jest osiągnięcie w czasie pokoju wysokiego poziomu umiejętności dowództw i sztabów. Staje się to możliwe dzięki wieloszczeblowemu i kompleksowemu szkoleniu w sytuacjach i warunkach zbliżonych do takich, jakie panują na polu walki. Ćwiczenia wspomagane komputerowo zapewniają realizm pola walki oraz umożliwiają weryfikację poprawności i przydatności założeń operacyjno-taktycznych dotyczących zasad i sposobów prowadzenia działań w różnych warunkach pola walki – powiedział gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Na podstawie informacji mjr Artura Pinkowskiego, 11. LDKPanc.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.