Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Certyfikacja narodowa III zmiany PKW Rumunia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2018

Począwszy od wtorku 10 kwietnia przez kolejne cztery dni III zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia poddawana była certyfikacji narodowej w ramach ćwiczenia Dunaj-18.

Ćwiczenie Dunaj-18 certyfikujące III zmianę PKW Rumunia zakończyło się w piątek 13 kwietnia / Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło, szer. Patryk Szymaniec, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Od maja ub.r. 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana realizuje zadania w ramach dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO (tFP, Tailored Forward Presence) polegające na wzmocnieniu południowej flanki NATO. Podczas półrocznego dyżuru Polski Kontyngent Wojskowy realizuje szereg wielonarodowych szkoleń na terenie Rumunii. Wraz z początkiem lipca rozpocznie się rotacja kolejnej, III zmiany PKW. We worek 10 kwietnia pododdział przystąpił do ostatniego i najważniejszego sprawdzianu jakim jest certyfikacja narodowa (Przygotowania kolejnej zmiany PKW Rumunia, 2018-04-03). 

Od środy główny nacisk ćwiczenia położony był na sprawdzenie kompanii zmotoryzowanej ze znajomości procedur taktycznych. Żołnierze wykonywali czynności związane zabezpieczeniem bojowym. Grupy dywersyjno-rozpoznawcze od samego początku nie dawały wytchnienia sprawdzanym żołnierzom. Liczne kontakty ogniowe oraz napady środków powietrznych zwiększały dynamikę ich działania. Kolejne zadania polegały na prowadzeniu obrony i wyprowadzeniu kontrataku. - Było to o tyle trudne zadanie, gdyż natarcie prowadziliśmy w terenie zurbanizowanym, który w mojej ocenie jest najcięższym środowiskiem działania. Siły podgrywające przeciwnika było dobrze przygotowane do tej sytuacji i wymuszały na nas wykorzystanie elementów przydzielonych, jak kompanii wparcia czy lotnictwa. Pomimo zaciętego boju daliśmy radę. Działanie to potwierdziło wyszkolenie moich żołnierzy i zgranie całej kompanii co jest dla mnie, jako dowódcy kluczowe – wyjaśnił kpt. Przemysław Beczek, dowódca 1. kompanii zmotoryzowanej.

Kolejny etap certyfikacji polegał na wykonywaniu zadań ogniowych z użyciem amunicji bojowej. - Kierowanie ogniem to najważniejszy element sprawdzenia. Łączy on ze sobą umiejętności taktyczne oraz ogniowe. To właśnie podczas tych zadań dowódcy pokazują umiejętność wykorzystania wszystkich środków będących na wyposażeniu pododdziału. Liczy się celność i skuteczność ognia – opisuje dowódca III zmiany PKW, mjr Marcin Szulewa. Kompania zmotoryzowana wykonała zarówna strzelania w wąwozie, który swoim ukształtowaniem przypomina część rejonu Rumunii oraz na pasie taktycznym przy wsparciu 120-mm kołowych moździerzy Rak (Raki odebrane).

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.