Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

AERO 2018: Elixir według CS-23

Imprezy branżowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 18 kwietnia 2018

Jedną z nowości tegorocznych targów AERO Friedrichshafen jest francuski samolot lekki Elixir. Jego prototyp oblatano 31 sierpnia 2017 w La Rochelle w zachodniej Francji.

Prototyp samolotu Elixir, wystawiony we Friedrichshafen / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Samolot, którego rozpiętość wynosi 8,34 m, długość - 6,03 m, a wysokość - 1,94 m, napędzany jest pojedynczym silnikiem Rotax 912iS lub 915iS, z elektronicznym układem sterowania (FADEC). W zależności od tego, jego maksymalna prędkość lotu może wynosić 280 km/h lub 340 km/h. Maksymalna prędkość wznoszenia to 8,1 m/s. Obliczeniowe zużycie paliwa wynosi 14l/h w przypadku silnika Rotax 912iS, przy 65% mocy.

Masa pustego samolotu to 300 kg, a ładunek użyteczny (2 lotników, 110 l paliwa i bagaż) - 280 kg. Długość rozbiegu to 150-300 m, a dobiegu - 125-425 m. Obliczeniowa długotrwałość lotu to ponad 7 h, po zabudowaniu opcjonalnego zbiornika paliwa o pojemności 200 l. Elixir standardowo wyposażony jest w spadochron ratowniczy BRS

Producent zamierza uzyskać dla Elixira Certyfikat Typu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego EASA jeszcze w br. Co najciekawsze, Francuzi zamierzają certyfikować Elixira według przepisów CS-23, a nie CA-LSA. Ma to być możliwe dzięki indywidualnemu podejściu władz lotniczych do procesu certyfikacji w zależności od liczby przewożonych osób i rozwijanej prędkości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.