Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Batalionowa przeprawa w 17. WBZmech.

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 kwietnia 2018

W dn. 24-25 kwietnia w Wędrzynie żołnierze 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej przeprawili się na drugi brzeg jeziora Malcz wykorzystując do etatowy sprzęt i wyposażenie.

Żołnierze 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej podczas przeprawiania się na drugi brzeg jeziora Malcz / Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec, 17. WBZmech.

Organizowanie i pokonywanie przeprawy wodnej jest jednym z elementów programowego szkolenia realizowanego przez pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań bojowych w terenie lesisto-jeziornym przez piechotę zmotoryzowaną.

Zadaniem, które postawił przed pododdziałem dowódca batalionu, było opanowanie mostu oraz przyczółków jeziora Malcz. Do wykonania tego rozkazu niezbędne było przeprawienie się przez wskazany obiekt wodny. Praktyczne pokonanie przeszkody wodnej odbyło się z użyciem KTO Rosomak, jak również przy wykorzystaniu łodzi oraz samodzielnie wpław.

Przed forsowaniem jeziora zwiadowcy musieli rozpoznać teren działania piechoty. Po skrytym rozpoznaniu przyczółków na kanale, pluton przystąpił do przeprawy. Następnie zwiadowcy rozpoznali drogę marszu do kolejnego przejścia przez kanał. Przemieszczając się poprzez trzcinę i zarośla pokonywali kanał w bród. Po rozpoznanej drodze i ubezpieczeniu przeciwległego brzegu w ślad za rozpoznaniem wyruszyli żołnierze 1. bpzmot.

Nad zabezpieczeniem technicznym i zapewnieniem bezpieczeństwa podczas przeprawy czuwał plutonu rozpoznania inżynieryjnego z 5. kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.
GaleriaDrukuj Góra