Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

8. BLTr. uhonorowała swego patrona

Lotnictwo wojskowe, Historia, 09 maja 2018

7 maja br. z okazji 85. rocznicy samotnego przelotu kpt. Stanisława Skarżyńskiego nad Południowym Atlantykiem i obchodów 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego samoloty 8. Bazy Lotnictwa Transportowego otrzymały okolicznościowe naklejki z jego podobizną, a w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki w Krakowie odsłonięto pamiątkową tablicę.

Okolicznościowa naklejka upamiętniająca rekordowy przelot patrona 8. BLTr. / Zdjęcia: kpt. Maciej Nojek, 8. BLTr.

Pierwsza część uroczystości obejmowała odsłonięcie ufundowanej przez żołnierzy i pracowników 8. Bazy Lotnictwa Transportowego pamiątkowej tablicy poświęconej rekordowemu przelotowi kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego samolotem RWD-5 bis, która została wmurowana w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki. Odsłonięcia tablicy dokonał syn bohaterskiego lotnika Maciej Skarżyński wraz z dowódcą 8. BLTr.

W uroczystości wzięli udział m.in.: mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii syn patrona 8. BLTr. Maciej Skarżyński z żoną Bożeną, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. dr inż. Mirosław Jemielniak, zastępca dowódcy COP - DKP gen. bryg. pil. Sławomir Żakowski, prorektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, byli dowódcy i żołnierze balickich jednostek, przedstawiciele władz Małopolski, Krakowa, Zabierzowa, przedstawiciele jednostek i służb mundurowych zaprzyjaźnionych z bazą. Nie zabrakło także przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, prezesa Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego Leszka Mańkowskiego i przedstawiciela Fundacji Wiedeńczyk An-2.

W drugiej części uroczystości, która odbyła się na lotnisku w Balicach, w hangarze 8. BLTr. nastąpiła prezentacja samolotów PZL M28 Bryza i CASA C-295M ozdobionych okolicznościowymi naklejkami z wizerunkiem patrona bazy wraz z informacją upamiętniającą jego wyczyn sprzed 85 lat i trasą historycznego lotu.

Na pomysł upamiętnienia w ten sposób znanego lotnika, patrona 8. BLTr., wpadła Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego z Warszawy, dzięki której na MiGach-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim w ostatnich latach pojawiły się namalowane portrety wybitnych pilotów 7. Eskadry Myśliwskiej (tzw. Kościuszkowskiej) z czasów wojny polsko-bolszewickiej i Dywizjonu 303. Naklejka została zaprojektowana przez znanego polskiego grafika lotniczego Roberta Gretzyngiera.

Tym razem jednak, w celu uniknięcia konieczności uzyskiwania licznych zgód, w tym od producentów, okolicznościowe wizerunki naniesiono jako naklejki, a nie malowania. Umieszczone pod oknami kabiny pilotów naklejki zostały wykonane w dwóch rozmiarach – 30 cm dla samolotów M28 i 50 cm dla C-295. Obecnie noszą je tylko dwa samoloty – po jednym z każdego typu – ale docelowo mają się one znaleźć na wszystkich transportowcach 8. BLTr.: 16 C-295M i 8 M28.

W tej części uroczystości dowódca 8. BLTr. płk pil. mgr inż. Paweł Bigos wyróżnił za życzliwość wykazywaną jednostce Macieja Skarżyńskiego z małżonką Bożeną, biskupa polowego WP, Inspektora SP i Tadeusza Pieca z żoną Janiną, wręczając im okolicznościowe obrazy.

Kpt. pil. Stanisław Skarżyński wystartował do rekordowego lotu przebudowanym RWD-5 bis o znakach rejestracyjnych SP-AJU – w którym zamiast drugiego fotela zainstalowano dodatkowy zbiornik paliwa – 7 maja 1933 o godz. 23:00 z Saint Louis w Senegalu. Po 20 h 30 min lotu – w tym 17 h 15 min spędzonych nad oceanem – i pokonaniu 3582 km wylądował w Maceió w Brazylii, ustanawiając niepobity przez dziesiątki lat światowy rekord odległości przelotu w klasie II samolotów turystycznych, o masie własnej do 450 kg.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaDrukuj Góra