Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dowódca Korpusu Północny-Wschód w Elblągu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 maja 2018

W Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód trwają przygotowania do ćwiczenia pk. Saber Strike-18. We środę uczestniczył w nich dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód przygotowują się do udział w ćwiczeniu pk. Saber Strike-18 / Zdjęcia: kpt Paulina Montewka 

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) przygotowują się do czekającej ich pod koniec bieżącego roku certyfikacji. Jednym z etapów przygotowań był, zakończony pod koniec kwietnia, trening sztabowy pk. Amber Bridge-18. Kolejny etap to udział w ćwiczeniu pk. Saber Strike-18, które rozpocznie się pod koniec maja. Będzie to najważniejsze do chwili obecnej ćwiczenie, w którym wezmą udział żołnierze dowództwa.

W ramach przygotowań do ćwiczenia, w dn. 15-16 maja, w Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W odbyła się synchronizacja mająca na celu skoordynowanie działań elementów, które podczas ćwiczenia będą podporządkowane dowódcy Wielonarodowej Dywizji (Nowy dowódca pułku wsparcia dowodzenia MNDNE, 2018-03-01). Obok żołnierzy dowództwa brali w niej udział również przedstawiciele Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, dowódca 7. Brygady Zmechanizowanej z Czech płk Jiři David, zastępca dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Bogdan Rycerski, szef sztabu litewskiej Brygady Żelazny Wilk ppłk Aurelijus Motiejunas, dowódca 11. Mazurskiego Pułku Artylerii płk Robert Matysek, a także przedstawiciele innych jednostek biorących udział w ćwiczeniu, w tym amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

16 maja działanie żołnierzy biorących udział w synchronizacji obserwował również dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. broni Manfred Hofmann, któremu towarzyszył zastępca szefa sztabu korpusu ds. operacyjnych gen. bryg. John E. Novalis II.

Saber Strike-18 to cykliczne ćwiczenia organizowane i prowadzone przez US Army Europe. W tym roku weźmie w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw ćwiczących w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. Wśród nich istotną rolę odgrywać będą grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO stacjonują na wschodniej flance Sojuszu oraz Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód stacjonujące w Elblągu.

Na podstawie informacji mjra Dariusza Guzendy
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra