Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sztandar dla strażaków z Balic

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 22 maja 2018

19 maja jednostka Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG) w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice otrzymała własny sztandar.

 

Podczas zorganizowanej z tej okazji na terenie strażnicy LSRG uroczystości 15 zasłużonym pracownikom krakowskiego lotniska – wśród których przeważali strażacy – wręczono odznaczenia państwowe. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, małopolski komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Stanisław Nowak i dyrektor zarządu wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego Kazimierz Sady. Wśród zaproszonych gości były również poczty sztandarowe z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, a także z jednostek ochotniczych straży pożarnych w Balicach, Morawicy i Żurowej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z OSP w Żurowej. Podczas imprezy strażacy z LSRG zaprezentowali swoje umiejętności w specjalnym pokazie akcji ratowniczo-gaśniczej.

Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości i 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II, patrona krakowskiego lotniska, to najlepszy moment, by przekazać sztandar strażakom z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Szandar jest symbolem jedności i wartości Rycerzy św. Floriana. Strażak, to coś więcej niż zawód – to powołanie – powiedział prezes zarządu MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice Radosław Włoszek.

Sztandar o wymiarach 1 x 1 m został wykonany haftem ręcznym przez Bronisławę Stawiarz w Pracowni Haftu Artystycznego i symbolizuje patriotyzm, a także związane z niesieniem pomocy innym ludziom wartości i tradycje przyświecające lotniskowym strażakom w realizowanej przez nich codziennej działalności. Nowy sztandar Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej jest symbolem męstwa, wierności i poświęcenia dla drugiego człowieka. Będziemy go strzegli, chronili i pozostaniemy wierni jego przesłaniu – powiedział komendant LSRG Roman Kielin.

Działająca w MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice LSRG zabezpiecza wszystkie operacje lotnicze wykonywane na krakowskim lotnisku, a także umożliwia podejmowanie wszelkich działań niezbędnych do likwidacji zagrożeń dla zdrowia, życia i mienia.

Obecnie balicka LSRG liczy 63 strażaków, w tym dwie panie aspirant pracujące jako dyżurne punktu alarmowego. W strukturach LSRG jest też Sekcja Zabezpieczenia Medycznego Portu, której zadaniem jest zapewnienie całodobowej gotowości do podejmowania działań w zakresie opieki i pomocy medycznej wszystkim osobom przebywającym na terenie portu (najczęstszymi przyczynami interwencji medycznych są zasłabnięcia).

LSRG jest wyposażona w 5 bojowych wozów gaśniczych, 1 ratownictwa technicznego, a także 1 wóz dowodzenia i łączności. W 2018 jednostka ma otrzymać nowy lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy 8x8. LSRG zgodnie ze standardami ICAO zapewnia poziom ochrony w zakresie ratowniczo-gaśniczym dla 8 kategorii lotniska. Oznacza, to że w każdej chwili do dyspozycji są co najmniej 3 samochody ratowniczo-gaśnicze z odpowiednią obsadą strażaków, a czas reakcji liczony od momentu poinformowania LSRG do pierwszej interwencji co najmniej jednego pojazdu ratowniczo-gaśniczego w najdalej położonym punkcie drogi startowej nie przekracza 3 min, przy czym cel operacyjny to 2 min.

Od 1 stycznia 2016 LSRG jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, którego zadaniem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Oznacza to, że jeśli w pobliżu lotniska dojdzie do zdarzenia, które wiąże się z zagrożeniem życia, stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej informuje o tym punkt alarmowy LSRG na lotnisku. Ponieważ priorytetem LSRG jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z lotniska, to dyspozytor w punkcie alarmowym podejmuje decyzję o możliwości skierowania zastępu gaśniczego lub ratownictwa technicznego do działań (do akcji ratowniczo-gaśniczych poza terenem lotniska wyznaczony jest jeden zastęp w obsadzie 2-3 strażaków-ratowników).

Od 1 stycznia 2016 do 31 kwietnia 2018 lotniskowi strażacy działając w ramach KSRG wyjechali do działań poza terenem lotniska w sumie 86 razy – głównie na autostradę A4 – ale też do zdarzeń w okolicznych sołectwach, np. lotniskowi strażacy pomogli ugasić pożar budynku mieszkalnego w Budzyniu, pożar transformatora i pożar samochodu ciężarowego. LSRG współpracuje też z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych znajdujących się w miejscowościach sąsiadujących z krakowskim lotniskiem (Kraków gospodarzem przyszłorocznej ACI, 2018-05-18).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.