Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński satelita łączności z Księżycem

Astronautyka, 22 maja 2018

Rankiem 21 maja, o 5:28 czasu lokalnego, z ośrodka kosmicznego Xichang (XSLC) w południowo zachodniej ChRL wystartowała rakieta nośna CZ-4C Y27 z satelitą telekomunikacyjnym Queqiao. Satelita o masie 448 kg ma zapewnić łączność w czasie misji Chang'e 4 (CE-4) – lotu na ciemną (odwrotną) stronę Księżyca, planowanej na koniec 2018. Umieszczono go w tzw. punkcie Lagrange'a L2 – ok. 455 000 km od naszej planety. Teraz satelita będzie przechodzić kilkumiesięczne testy.

Start rakiety nośnej CZ-4C Y27 z satelitą telekomunikacyjnym Queqiao

Satelitę Queqiao wyposażono w retranslatory działające w zakresie S i X. W łączności pośredniczyć będą dwa małe satelity krążące wokół Księżyca – DSLWP-A1 i A2 (nazywane też Longjiang-1 i 2). Queqiao przenosi także holendersko-chiński odbiornik sygnałów o częstości poniżej 30 MHz – NCLE (Netherlands-China Low-Frequency Explorer), a także chiński dalmierz laserowy do mierzenia odległości satelity od stacji naziemnych.

Schemat łączności między Ziemią i Księżycem realizowanej przez satelitę Queqiao

Na pokładzie sond misji Chang’e 4 znajdą się urządzenia, które zaprojektowali i wykonali naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN – analizatory radiowe z kompletem anten. Najważniejszym celem eksperymentu, w którym biorą udział Polacy, będzie radiowa obserwacje Wszechświata.

Wczorajszy start był 15. chińskiej rakiety nośnej w 2018. Rakieta CZ-4C wystartowała po raz 26. w historii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.