Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł Serge Dassault

Ludzie, Przemysł lotniczy, 30 maja 2018

28 maja 2018 na zawał serca w swym paryskim biurze przy Polach Elizejskich zmarł Serge Dassault. Był jednym z najbogatszych Francuzów, z majątkiem szacowanym na 19-23 mld Euro. Przez wiele lat był szefem Groupe Industriel Marcel Dassault (GIMD), kontrolującej m.in. Dassault Aviation – producenta samolotów wojskowych i cywilnych. oraz Figaro Group – wydawcę gazety Le Figaro. W 1950 ożenił się z Nicole Raffel, z którą miał czworo dzieci: Oliviera (obecnie wiceprezesa GIMD), Laurenta (absolwentaEcole de l’air), Thierry’ego (członka zarządu GIMD) i Marie-Hélène.

Serge Dassault (1925 – 2018)

Urodził się 4 kwietnia 1925 jako Serge Bloch, syn francuskiego konstruktora lotniczego i przedsiębiorcy – Marcela Blocha (1892 – 1986). W 1946 wraz z rodziną, po konwersji na katolicyzm, zmienił nazwisko na Dassault. Ukończył paryską Ecole Polytechnique i instytut lotniczy SUPAERO. W 1951 rozpoczął pracę jako inżynier w Génération aéronautique Marcel Dassault. 4 lata później został tam szefem działu prób w locie, a w 1961 dyrektorem ds. eksportu. W 1986, po śmierci ojca, został szefem Dassault Industries (obecnie Groupe Industriel Marcel Dassault). Kilka razy udało mu się uchronić przedsiębiorstwo od nacjonalizacji. Grupa zachowała też kontrolę nad 50,21% Dassault Aviation.

Dassault Aviation to producent znany z samolotów bojowych rodziny Mirage. Obecnie wytwarza samoloty wielozadaniowe Rafale, używane m.in. przez francuskie wojska lotnicze i marynarkę wojenną. Dassault Aviation produkuje też samoloty cywilne rodziny Falcon. Uczestniczy również w wielu programach międzynarodowych, m.in. budowy europejskich bojowych samolotów bezzałogowych.

Groupe Industriel Marcel Dassault kontroluje też kompanię informatyczną Dassault Systèmes, Figaro Group – wydawcę gazety Le Figaro, i L'Express Group, a także belgijskie przedsiębiorstwo lotniczo-kosmiczne SABCA, dom aukcyjny Artcurial i winnice Chateau Dassault.

Serge Dassault był znany ze swych konserwatywnych poglądów (sprzeciwiał się m.in. promocji homoseksualizmu). Działalność polityczną rozpoczął w latach 1970. w ramach centroprawicowej partii Republikanie. W latach 2004 – 2017 był senatorem, a od 1995 do 2009 burmistrzem podparyskiego Corbeil-Essonnes. Pozytywnie odnosił się do współpracy z Rosją.


Drukuj Góra