Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto Baltops 18

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 04 czerwca 2018

30 maja okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyszły z portów w Świnoujściu i Gdyni kierując się do portu Kłajpeda, rozpoczynając udział w ćwiczeniu Baltops 18.

Baltops organizowane są od 1972 na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 1993 do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Jest ono oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego / Zdjęcia: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Podczas postoju w Kłajpedzie przeprowadzono fazę portową ćwiczenia, tzw. Pre-Sail Conference, w ramach której odbyły się odprawy i spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Na spotkaniach ustalano szczegóły ćwiczeń. Dowódcy okrętów dostali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania.

3 czerwca okręty ponownie wyszły na Bałtyk. Wówczas zasadnicze siły biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia rozpoczęły praktyczne manewry na morzu, gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej. W ćwiczeniu Baltops 18 uczestniczy ok. 40 okrętów z kilkunastu państw, w tym: Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich Marynarki Wojennej RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

8. Flotylla Obrony Wybrzeża skierowała do udziału w ćwiczeniu trałowce ORP Dąbie i ORP Wicko z 12. Dywizjonu Trałowców, ORP Gopło i ORP Wdzydze z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP Kraków z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Ponadto, w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowa Grupa Ratownicza oraz 43. Batalion Saperów z 3. Flotylli Okrętów.

Na podstawie informacji 8. FOW
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.