Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35B wylądowały w Marham

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 czerwca 2018

4 wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II sił zbrojnych W. Brytanii wylądowały 6 czerwca ok. 20:15 czasu miejscowego w bazie RAF Marham. Przybyły tam po trwającym ok. 8,5 h transatlantyckim locie ze Stanów Zjednoczonych, w trakcie którego 9-krotnie pobierały paliwo. Za sterami samolotów zasiadali piloci 617. Squadronu Dambusters – pierwszej jednostki Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) wyposażonej w Lightningi II. Przelot zaplanowano pierwotnie na 5 czerwca, jednak niesprzyjające warunki pogodowe nad Atlantykiem spowodowały 24-godzinne opóźnienie.

Brytyjskie F-35B po lądowaniu w bazie Marham / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjskie F-35B (noszące n-ry. takt. ZM145 – ZM148) wystartowały z Marine Corps Air Station Beaufort w Karolinie Pd. W transatlantyckim przelocie towarzyszyły 3 wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące Voyager (ZZ330, ZZ331 i ZZ335) i pojedynczy transportowiec A400M (ZM401). Pierwszy z Voyagerów wykonał tylko lot z Charleston do Gander w Kanadzie. Pozostałe samoloty przebyły trasę z Gander do bazy RAF Brize Horton.

Podczas powitania F-35B w bazie Marham brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział: Te potężne samoloty bojowe są oświadczeniem narodu, który chce chronić siebie i swoich sojuszników przed nasilającymi się zagrożeniami na całym świecie.Dzięki zdolnościom do zbierania ważnych informacji wywiadowczych, prowadzenia działań bojowych i walki z terroryzmem, są to najnowocześniejsze samoloty bojowe w historii Wielkiej Brytanii. […]Nasz przemysł obronny i wojsko zawsze były w czołówce technologicznej, a dzisiejsze pojawienie się tych niezwykłych odrzutowców pokazuje, że podtrzymujemy naszą dumną tradycję innowacji, jednocześnie chroniąc Wielką Brytanię przed najpoważniejszymi zagrożeniami.

Minister obrony Guto Bebb dodał: F-35B będzie stanowił kręgosłup naszego lotnictwa wojskowego przez dziesięciolecia, a przybycie samolotów do Wielkiej Brytanii w setną rocznicę RAF to prawdziwie historyczny moment.W obliczu rosnących zagrożeń, te samoloty pokazują nasze zaangażowanie w dostarczanie naszym Siłom Zbrojnym najnowocześniejszych technologii, których potrzebują, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom w kraju i za granicą.

Dowódca RAF marsz. Sir Stephen Hillier podkreślił: Wspaniale jest zobaczyć w roku stulecia RAF najbardziej nowoczesne samoloty w naszej historii, które przybyły dziś w RAF Marham, a z pilotami odrodzonej eskadry Dambusters ten powrót do domu naprawdę jest historycznym momentem brytyjskiego lotnictwa.

Brytyjczycy mają obecnie na stanie 15 F-35B. Część z nich używana jest do szkolenia w USA. W najbliższych tygodniach do bazy Marham ma dotrzeć jeszcze 5 F-35B. Plany Londynu zakładają zakup 138 samolotów tego typu. Zgłoszenie wstępnej zdolności bojowej 617. Squadronu planowane jest w grudniu tego roku. Kolejną brytyjską jednostką wyposażoną w F-35B będzie 809 Naval Air Squadron (eskadra lotnictwa morskiego) Fleet Air Arm (lotnictwa królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii), w 2023 (Koniec prób F-35, 2018-04-16, Uzbrojony F-35B na rampie , 2017-08-14).

Brytyjskie F-35B mają operować z pokładów lotniskowców typu Queen Elizabeth. Skład ich grupy lotniczej zależeć ma od wykonywanych zadań. Maksymalnie okręty będą w stanie przenosić 36 F-35B, jednak typowa konfiguracja ma składać się z 24 F-35B i 16-17 śmigłowców Merlin (w wersjach ZOP, rozpoznawczej, transportowej i poszukiwawczo-ratowniczej). Próby operowania F-35B z pokładu HMS Queen Elizabeth rozpoczną się jesienią (HMS Queen Elizabeth w Portsmouth, 2018-02-28, Rozbudowa bazy RAF Marham, 2016-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.