Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Grand Caravana w Kenii

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 07 czerwca 2018

5  czerwca o 16:05 czasu lokalnego (GMT+3) z lotniska Kitale w Kenii wystartował samolot Cessna Grand Caravan. Na jego pokładzie znajdowało się 2 członków załogi i 8 pasażerów. Lecieli do stolicy – Nairobi, na lotnisko Jomo Kenyatta. O 17:02 samolot zniknął z ekranu radaru kontroli lotów. Znajdował się wówczas na wysokości 11 tys. stóp (ok. 3,35 km).

Wrak rozbitego w górach Aberdare w Kenii samolotu Cessna Grand Caravan, w którym zginęło 10 osób / Zdjęcie: via standardmedia

Natychmiast rozpoczęto akcję poszukiwawczo-ratowniczą, którą utrudniał górzysty teren i fatalna pogoda. Wrak znaleziono dopiero dziś rano, o 6:45 na wzgórzu Elephant w górach Aberdare, na północny zachód od Njabini, na wysokości ponad 3 km. Dokonała tego załoga jednego ze śmigłowców Fly-SAX. Gdy do wraku dotarli ratownicy z Kenya Wildlife Service, okazało się, że wszyscy, którzy lecieli rozbitym samolotem, zginęli na miejscu. Pasażerowie, którzy zginęli, to Ahmed Ali Abdi, Karaba Sailah Waweru Muiga, Khetia Kishani, Matakasakarai Thamani, Matakatekei Paula, George Ngugi Kinyua, Pinuertorn Ronald i Robinson Wafula. Załoga to pierwszy pilot Barbra Wangeci Kamau i drugi Jean Mureithi.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Prawdopodobnie przyczynił się do niej silny wiatr i mgła.

Samolot Cessna 208B Grand Caravan nr rej. 5Y-CAC kilka miesięcy przed katastrofą / Zdjęcie: via standardmedia

Rozbity samolot to jednosilnikowy górnopłat – Cessna 208B Grand Caravan nr rej. 5Y-CAC, nr ser. 208B-0525, oblatany w 1996. Samolot należał do East African Safari Air Express (marka rynkowa – Fly-SAX) – spółki zależnej Fly540, z bazą na lotnisku Wilson pod Nairobi. Linie te specjalizują się w lotach czarterowych i obsłudze safari.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.