Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Jasionce rozbił się ukraiński RV-10

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 10 czerwca 2018

Wczoraj ok. 15:00 na lotnisku Jasionka pod Rzeszowem lądował samolot Van’s RV-10, który przyleciał z Lwowa na Ukrainie. Na jego pokładzie znajdowały się 3 osoby. Samolot nie doleciał do pasa lotniska i rozbił się ponad 100 metrów przed jego progiem.

Rozbity na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem samolot Van’s RV-10, którym przyleciał z Lwowa z deputowany ukraińskiego parlamentu Jurij Czyżmar / Zdjęcie: radio.rzeszów.pl

Gdy na miejsce wypadku dotarli ratownicy, okazało się, że wszyscy lecący samolotem ulegli obrażeniom. Dwóch z nich poważnym. Najciężej rannego z miejsca wypadku zabrał śmigłowiec LPR, a pozostałych karetki ratunkowe.

Po wypadku lotnisko w Jasionce zostało zamknięte. Samolot PLL LOT lecący z Warszawy został zawrócony, a samolot Ryanair z Londynu przekierowany do Krakowa. Ruch lotniczy przywrócono ok. 16:30.

Jednym z pasażerów rozbitego samolotu był 43-letni Jurij Czyżmar (Yurii Chyzhmar), prawnik i polityk, deputowany ukraińskiego parlamentu z Partii Radykalnej Olega Liaszka. Do niedawna kierował on obwodem tarnopolskim. Jego obrażenia zostały określone jako średnie.

Prawdopodobną przyczyna wypadku były problemy z podwoziem.

Rozbity samolot to jednosilnikowy dolnopłat Van’s Aircraft RV-10 nr rej. UR-PMAV, nr ser. 41759. Należał do Aquanova Hydro Resource.

To już drugie zdarzenie lotnicze w rejonie Jasionki w tym tygodniu. 7 czerwca w okolicy Zaczernia należący do Air Res Aviation samolot ultralekki Tecnam P200B (SP-WBA), na skutek awarii silnika (prawdopodobnie spowodowanej złą jakością paliwa), musiał lądować na autostradzie A4. Wówczas nikomu nic się nie stało.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.