Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy zmodernizowanych BMP-1

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 czerwca 2018

Na poligonie 38. NIII techniki pancernej w Kubince w obwodzie moskiewskim trwają testy zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-1, powstałego w ramach projektu Basurmanin. Obecnie badana jest m.in. odporność klimatyczna i elektromagnetyczna. Dostawy seryjnie modernizowanych pojazdów do jednostek bojowych rosyjskich wojsk lądowych mają rozpocząć się w 2019.

Projekt modernizacji BMP-1 w ramach projektu Basurmanin wykonała NPK Uralwagonzawod

BMP-1 były produkowane w latach 1966-1988. Powstało ponad 20 tys. takich maszyn. W Siłach Zbrojnych FR i w Gwardii Narodowej używanych jest obecnie około tysiąca BMP-1. 7 tysięcy kolejnych przechowywanych jest w magazynach Ministerstwa Obrony. Jeszcze blisko 7 tysięcy BMP-1 jest używanych w ponad 30 państwach. Rosjanie uważają, że przynajmniej część z tych wszystkich pojazdów nadaje się do modernizacji.

W pierwszej kolejności BMP-1 zmodernizowane w ramach projektu Basurmanin mają trafić do wojsk rosyjskich, ale będą też oferowane odbiorcom zagranicznym. Modernizacja obejmuje przede wszystkim system uzbrojenia. Zastosowano wieżę pochodzącą z BTR-80A z armatą 2A72 kal. 30 mm i km PKT kal. 7,62 mm. Jej wyposażenie obejmuje też kompleks celowniczy TKN-4GA z termowizorem i systemem automatycznego śledzenia celów. Nie przewiduje się poważnych zmian w podwoziu i zespole napędowym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.