Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Minister ON o przyszłości Sił Zbrojnych RP

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Ludzie, 22 czerwca 2018

Sformowanie czwartej dywizji Wojska Polskiego, modernizacja Sił Zbrojnych, cyberbezpieczeństwo i współpraca w ramach NATO były głównymi tematami wystąpienia ministra Mariusza Błaszczaka podczas święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, podczas wystąpienia z okazji święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych / Zdjęcie: Leszek Chemperek CO/MON

Minister Błaszczak podkreślił, że podstawowym filarem bezpieczeństwa Polski są Siły Zbrojne RP. Ich liczebność ma docelowo wzrosnąć do 200 tys. Szef MON przypomniał również, że sformowana zostanie czwarta dywizja Wojska Polskiego, która będzie stacjonował na wschód od Wisły.

Ta nowa dywizja jest niezbędna dla naszego bezpieczeństwa (…). Trwają prace nad rozmieszczeniem poszczególnych jednostek, wyposażenia ich w sprzęt i uzbrojenie oraz nad planami użycia operacyjnego tej dywizji. Będą ją tworzyły brygady zdolne do skutecznej operacji obronnej. Sformowanie tak dużego związku taktycznego to jednak proces bardzo złożony i wymaga czasu. Dlatego przeprowadzimy go w kilku etapach, zgodnie z procedurą NATO – podkreślił minister.

- Niezwykle istotne jest konsekwentne budowanie i wzmacnianie już istniejących zdolności do ochrony suwerenności Polski – są to nasze najwyższe priorytety (…) Dziś ochronę Polski oprócz naszych Sił Zbrojnych stanowią gwarancje sojusznicze i współpraca w ramach NATO wsparte potencjałem militarnym USA - dodał.

Minister przypomniał, że Polska zabiega o stałe bazy armii USA w Polsce i jest gotowa ponosić część kosztów stacjonowania wojsk USA w naszym kraju. - Jesteśmy aktywni w NATO. Oprócz misji, w których uczestniczymy, jesteśmy także gospodarzem w Szczecinie dowództwa Korpusu Północny – Wschód. Od września przejmiemy dowództwo w tym Korpusie. Dowódcą zostanie gen. broni Sławomir Wojciechowski – poinformował szef MON.

Podczas swojego wystąpienia minister Mariusz Błaszczak odniósł się do postępującej cyfryzacji i zdolności do obrony własnych sieci i systemów teleinformatycznych. – Pracujemy nad projektem sformowania wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dodatkowo na moje polecenie w resorcie obrony narodowej od marca intensywnie pracuje zespół, którego zadaniem jest dokonanie analizy i przedstawienie rekomendacji dotyczących wszystkich sfer aktywności MON w zakresie cyberbezpieczeństwa, informatyki, teleinformatyki i kryptologii – podkreślił szef MON.

Minister poinformował, że wszyscy ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej w 2019 będą mogli szkolić się do służby w tym rodzaju wojsk we wszystkich województwach. - Przypomnę, że terytorialsów ćwiczymy już od ponad roku. Dotychczas utworzyliśmy 13 brygad i właśnie rozpoczynamy formowanie czterech ostatnich, które powstaną do końca br. Do końca 2019. będziemy już mieli struktury wszystkich 17 brygad w całej Polsce – powiedział minister Błaszczak. - Do końca 2021 całkowicie skompletujemy kadrę. W 2025 wszystkie brygady osiągną pełną gotowość do działania – dodał szef MON.

Minister Błaszczak po raz kolejny podkreślił, że MON nie zrezygnuje z żadnego zapowiedzianego programu modernizacji naszej armii. - Moim priorytetem jest zakup nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych. Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje już zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych. Za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu Kruk. Jeszcze raz chce podkreślić, że wycofanie zaproszeń w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że rezygnujemy z całego programu śmigłowcowego. Przypominam, że wojska specjalne dysponują najnowszymi śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP – podkreślił minister.

Podczas wystąpienia szef MON przypomniał o konieczności modernizacji Marynarki Wojennej RP. Poinformował też, że do końca 2019 do Sił Zbrojnych RP zostanie dostarczonych m.in. 67 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, pięć 120-mm kompanijnych modułów ogniowych Rak, Dywizjonowy moduł ogniowy Regina, w tym 24 155-mm armatohaubice Krab czy 36 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. Zmodernizowane zostaną także 72 czołgi Leopard 2A4.

Minister przypomniał o przygotowywanym wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego projekcie zmian w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi (SKiD). Reforma SKiD zakłada rozszerzenie kompetencji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dodatkowo założono, że szef Sztabu Generalnego WP w czasie wojny będzie organem, który dowodzi Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych RP i przejęcia przez niego dowodzenia. W wyniku tych zmian nastąpi dostosowanie struktur dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO.

Na podstawie informacji MON


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.