Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Konstrukcje irackich remontówek

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 czerwca 2018

W Internecie pojawiły się zdjęcia uzbrojenia budowanego przez irackie przedsiębiorstwa remontowe na bazie starych konstrukcji z czasów sowieckich. Irakijczyk klkamash2018 udostępnił na Twitterze m.in. zdjęcia opancerzonego pojazdu gąsienicowego BMTLP-1. Powstał on z wykorzystaniem podwozia ciągnika MT-LB  i wieży z 73-mm armatą 2A28 z BMP-1.

BMTLP-1 – hybryda podwozia ciągnika MT-LB  i wieży z BMP-1 z 73-mm armatą 2A28, na tle innych pojazdów demonstrowanych w czerwcu irakijskim dowódcom / Zdjęcie: Twitter – klkamash2018

Fragment wieży z BMP-1 wykorzystano też w innej konstrukcji. Jej przednią część z armatą 2A28 umieszczono na lawecie pochodzącej z kompleksu przeciwlotniczego. Ten system nie jest mobilny, a jedynie przewoźny. Można go umieścić na ciężarówce, co jest rozwiązaniem często stosowanym w wojnach partyzanckich.

Wieża czołgu T-55 umieszczona na lawecie armaty przeciwlotniczej S-60 kal. 57 mm tworzy ciężki system mobilny / Zdjęcie: Twitter – klkamash2018

Inna niezwykła konstrukcja to wieża czołgu T-55 umieszczona na lawecie armaty przeciwlotniczej. To zapewne laweta armaty S-60 kal. 57 mm. Lawetę i wieżę łączy opancerzony prostopadłościan mieszczący załogę pojazdu.

Wieża BMP-1 z armatą 2A28 na lawecie pochodzącej z kompleksu przeciwlotniczego, przystosowana do przewożenia na pojazdach ciężarowych / Zdjęcie: Twitter – klkamash2018

Budowanie podobnych konstrukcji jest typowe dla różnych ugrupowań rebelianckich. Wykorzystywanie ich przez armię iracką świadczy o jej trudnej sytuacji sprzętowej. Choć możliwe są także inne przyczyny.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.