Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3 mld rubli na Mi-38

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 marca 2009

Według Kazańskiego Wiertoliotnowo Zawoda (Kazan Helicopters), w ciągu najbliższych 3 lat, program rozwoju następcy Mi-8, Mi-38 zostanie dofinansowany kwotą ok. 3 mld RUB.

W porównaniu do Mi-17, nowszej odmiany Mi-8, rozwijany obecnie śmigłowiec ma mieć nieco większy kadłub i masę, mocniejsze o 20% silniki, większą prędkość (275 km/h), zasięg (6000 km) i ładowność (do 6 t)

Nowa konstrukcja jest rozwijana już od ponad ćwierć wieku, jednak upadek ZSRS, a później kryzys Rosji, spowodowały poważne opóźnienia programu. Mi-38 będzie wykonany z dużym udziałem kompozytów i podzespołów zagranicznych (oficjalnie jest to konstrukcja Euromil, spółki Eurocoptera i Moskiewskiej Fabryki Śmigłowców im. Michaiła Mila). M.in. w maju ubiegłego roku podpisano wstępną umowę z Pratt & Whitney o dostawach silników PW127TS, które mają być montowane i modernizowane w Rosji (zobacz: Pratt & Whitney dla Mi-38).

Rozwój Mi-38 został już wcześniej wpisany do federalnego programu celowego, jednak z niższym, od obecnie planowanego, poziomem finansowania. Tymczasem, według producenta, na dokończenie programu prób (co powinno nastąpić w bieżącym roku) i na przygotowanie produkcji seryjnej, Kazan ma otrzymać 3 mld RUB, czyli ok. 300 mln zł. Połowa tej kwoty będzie pochodzić z budżetu federalnego, połowa z funduszy OPK Obronprom (w skład którego wchodzą również zakłady im. Mila).

Seryjna produkcja Mi-38 powinna rozpocząć się w 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.