Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Albańskie Cougary będą walczyć z pożarami

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 lipca 2018

Foracat e Armatosura (albańskie siły zbrojne) znacznie zwiększyły swoje zdolności zwalczania pożarów, które regularnie trapią ten kraj w miesiącach letnich. 6 lipca Forca Ajrore (wojska lotnicze) zademonstrowały po raz pierwszy zdolność do zwalczania pożarów lasów przy użyciu czterech śmigłowców Eurocopter AS.532AL Cougar (n-ry takt. FA-631, FA-632, FA-633 i FA-634).

Albański AS.532AL pobiera wodę z jez. Farka podczas niedawnych ćwiczeń / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Albanii

Na sztucznym jeziorze Farka, leżącym 5 km na południowy wschód od Tirany, u stóp góry Dajki, zorganizowano ćwiczenia zwalczania pożaru przez AS.532AL przy użyciu nowo pozyskanego zbiornika SEI Industries Bamby Max BBX 5566, o pojemności 2500 l. Wydarzenie obserwowała minister obrony Albanii Olta Xhacka.

Dotychczas Forca Ajrore używały do gaszenia pożarów pojedynczego zbiornika Bambi, zakupionego w 2015, przenoszonego przez lekkie śmigłowce Bölkow-Blohm (MBB ) Bo.105E-4. Według niepotwierdzonych informacji Albańczycy zakupili co najmniej 2 szt. Bamby Max.

Pożary pozostają najważniejszym zagrożeniem dla zalesionych Bałkanów. Prognozy naukowców wskazują, że ryzyko pożarów lasów w Albanii i związane z tym konsekwencje będą coraz większe w nachodzących latach. Szkody poniesione przez Albanię w związku z pożarami lasów w l. 1990-2017 szacuje się na ok. 50 mln euro. W ub. r. Komisja Europejska pomogła Albanii w walce z pożarami lasów na południu kraju, wysyłając dwa samoloty pożarnicze z Grecji. Albańskie władze otrzymały też wsparcie w postaci map satelitarnych z unijnego systemu Copernicus.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra