Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót ORP Kościuszko z ćwiczeń Dynamic Mongoose

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 lipca 2018

9 lipca do Portu Wojennego w Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Jednostka brała udział w ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose. Marynarka Wojenna RP uczestniczyła w nim już po raz czwarty.

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i torped MU90 / Zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch, 3. Flotylla Okrętów

W tegorocznych międzynarodowych ćwiczeniach pk. Dynamic Mongoose udział wzięły jednostki z ośmiu państw: Danii, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Polski, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii. Marynarkę Wojenną RP reprezentowały: fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko (273), typu Oliver Hazard Perry i zbiornikowiec ORP Bałtyk. Manewry, które rozpoczęły się 25 czerwca, trwały dwa tygodnie.

Głównym celem pk. Dynamic Mongoose jest doskonalenie procedur współpracy podczas poszukiwania, śledzenia i atakowania okrętów podwodnych. Zadania te jednostki realizowały samodzielnie jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych.

Dynamic Mongoose to manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas działań sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych. Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, gdyż OP to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu.

Na podstawie informacji 3.FO
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.