Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FIA 2018: Próby MRJ90 przekroczyły półmetek

Imprezy branżowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 17 lipca 2018

Tegoroczna wystawa w Farnborough stała się nie tylko okazją do pierwszego światowego pokazu samolotu Mitsubishi Regional Jet MRJ90 w powietrzu ale także do podsumowania postępów w programie prób w locie tego samolotu.

Trzeci prototyp samolotu MRJ90 w barwach japońskich linii lotniczych ANA prezentowany w locie na tegorocznej wystawie lotniczej w Farnborough / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

 

Obecnie w programie prób w locie biorą udział cztery samoloty. Co ciekawe otrzymały one nazwy własne jakie nadały sobie zespoły prowadzące próby w locie. Pierwszy prototyp JA21MJ to Rising Star, drugi JA22MJ nowi nazwę Pirates, trzeci JA23MJ – latający w barwach linii ANA (prezentowany w tym roku w Farnborough) został nazwany Dragons, zaś czwarty JA24MJ nazywa się Shinobi. Ta ostatnia nazwa znaczy także tyle co ninja. Jak podkreśla Hiroshi Hank Iwasa, szef ośrodka prób w locie Mitsubishi Aircraft Corporation w Moses Lake w USA, nazwa ta nie jest przypadkowa ponieważ ten właśnie egzemplarz jest poddawany ekstremalnym próbom jak próby w niskich i wysokich temperaturach, próby osiągowe, itp.

Obecnie wykonano ponad połowę zaplanowanego programu prób w locie. Wszystkie cztery samoloty wylatały łącznie ponad 2000 h. Proces certyfikacji jest prowadzony zarówno przed japońskimi władzami lotniczymi JCAB (Japan Civil Aviation Buerau) jak i FAA.

Producent zebrał łącznie 213 zamówień potwierdzonych i 174 opcje od sześciu klientów.  Wybór USA na miejsce prowadzenia prób w locie nie był przypadkowy. Jednym z czynników przemawiających za taką właśnie lokalizacją miejsca są prognozy rynku opracowane przez Mitsubishi Aircraft Corporation mówiące, że w segmencie samolotów o pojemności od 70 do 100 pasażerów, w ciągu najbliższych 20 lat światowe zapotrzebowanie wyniesie ponad 5000 samolotów, z czego 40% przypadnie na rynek Ameryki Północnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.