Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Wadliwy pironabój w Buławie

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 16 marca 2009

Przyczyną nieudanej próby rakiety balistycznej Buława w grudniu 2008 było zastosowanie wadliwego pironaboju.

Nieudana próba Buławy miała miejsce 23 grudnia (Nieudana próba Buławy). Nie oddzielił się wówczas trzeci stopień rakiety i musiała ona ulec samolikwidacji.

Dziś nieoficjalnie poinformowano o przyczynie niepowodzenia. Było nią zastosowanie niesprawdzonego pironaboju, dostarczonego przez jednego z kooperantów. Przed zamontowaniem w rakiecie powinien on przejść 100 testów, a przeszedł tylko 5.

Próby Buławy będą kontynuowane w 2009. Wcześniej planowano 3-4 strzelań, a po nieudanej próbie zwiększono ich liczbę do minimum 5. Będą one przeprowadzone latem z wykorzystaniem zmodernizowanego okrętu podwodnego projektu 941U Dmitrij Donskoj. Warto przypomnieć, że dotąd na 10 przeprowadzonych prób udanych było tylko 5.

Rakiety balistyczne Buława-30 mają stanowić uzbrojenie okrętów podwodnych projektu 955 Boriej. Pierwszym z nich ma być Jurij Dołgorukij (25% na broń jądrową). Zarówno okręt, jak i rakieta mają wejść do uzbrojenia w bieżącym roku, choć próby przeciągną się zapewne na 2010.

Buława może być wystrzeliwana spod wody w czasie ruchu okrętu podwodnego. Jej 6-10 głowic bojowych może zmieniać trajektorię lotu, poruszając się na orbicie niskoprofilowej. Ułatwia to pokonywanie systemów obrony przeciwrakietowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.