Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wadliwy pironabój w Buławie

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 16 marca 2009

Przyczyną nieudanej próby rakiety balistycznej Buława w grudniu 2008 było zastosowanie wadliwego pironaboju.

Nieudana próba Buławy miała miejsce 23 grudnia (Nieudana próba Buławy). Nie oddzielił się wówczas trzeci stopień rakiety i musiała ona ulec samolikwidacji.

Dziś nieoficjalnie poinformowano o przyczynie niepowodzenia. Było nią zastosowanie niesprawdzonego pironaboju, dostarczonego przez jednego z kooperantów. Przed zamontowaniem w rakiecie powinien on przejść 100 testów, a przeszedł tylko 5.

Próby Buławy będą kontynuowane w 2009. Wcześniej planowano 3-4 strzelań, a po nieudanej próbie zwiększono ich liczbę do minimum 5. Będą one przeprowadzone latem z wykorzystaniem zmodernizowanego okrętu podwodnego projektu 941U Dmitrij Donskoj. Warto przypomnieć, że dotąd na 10 przeprowadzonych prób udanych było tylko 5.

Rakiety balistyczne Buława-30 mają stanowić uzbrojenie okrętów podwodnych projektu 955 Boriej. Pierwszym z nich ma być Jurij Dołgorukij (25% na broń jądrową). Zarówno okręt, jak i rakieta mają wejść do uzbrojenia w bieżącym roku, choć próby przeciągną się zapewne na 2010.

Buława może być wystrzeliwana spod wody w czasie ruchu okrętu podwodnego. Jej 6-10 głowic bojowych może zmieniać trajektorię lotu, poruszając się na orbicie niskoprofilowej. Ułatwia to pokonywanie systemów obrony przeciwrakietowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.