Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

25% na broń jądrową

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 15 marca 2009

Rosja w bieżącym roku zamierza przeznaczyć jedną czwartą budżetu przeznaczonego na zakup uzbrojenia na broń jądrową. Zakupi ponad 10 kompleksów Topol-M i RS-24.

Do końca roku ma też wejść do uzbrojenia okręt podwodny Jurij Dołgorukij (Nie ma kto testować Nerpy). Mimo problemów z wynikami testów, Rosjanie są zdecydowani na przyjęcie do uzbrojenia kompleksów rakietowych Buława (Nieudana próba Buławy). Zastępca ministra obrony ds. zakupów uzbrojenia, Władimir Popowkin twierdzi jednak, że pełna integracja okrętu z nowym uzbrojeniem nastąpi dopiero w 2011.

W ubiegłym tygodniu gotowość operacyjną uzyskał dywizjon wyposażony w mobilne wyrzutnie Topol-M. Składa się on z trzech baterii startowych i mobilnego punktu dowodzenia. Obecnie w gotowości bojowej pozostaje 50 wyrzutni stacjonarnych i 15 mobilnych Topol-M (Do końca roku 65 Topoli-M w służbie). W 2009 mają rozpocząć się dostawy nowych kompleksów RS-24 (Udany test RS-24) z wieloma, niezależnie naprowadzanymi głowicami.

Według wicepremiera Siergieja Iwanowa, do 2020 ma nastąpić zasadnicze przezbrojenie sił jądrowych. Rosja planuje pełną wymianę satelitów operujących na ich rzecz (obserwacyjnych, łączności i wskazywania celów). Ma też zostać zintegrowany cały system informacyjny dzięki ucyfrowieniu wszystkich składników triady jądrowej.

Budżet Federacji Rosyjskiej przewiduje wydanie na obronność w br. 1,3 bln rubli, a w latach 2009-2011 ok. 4 bln rubli. Zakupy uzbrojenia, jego remont i modernizacja mają kosztować w 2009 ok. 520 mld rubli (ok. 15 mld USD). Na 2009 planowane jest oddanie do użytku długo budowanego okrętu podwodnego - Siewierodwinsk, fregaty Admirał Gorszkow, a także remont i modernizacja okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym typu Warszawianka. Plan przewiduje także zakup lądowych systemów przeciwokrętowych Bastion i Bal.

Lotnictwo ma zostać wzmocnione 50 samolotami i 50 śmigłowcami, nowymi i zmodernizowanymi. Zakup nowych maszyn dotyczy nieodebranych przez Algierię 24 myśliwców MiG-29SMT (Rosyjskie WWS odkupiły MiGi-29SMT odrzucone przez Algierię) i 2 wielozadaniowych Su-34. Zmodernizowanych ma być 8 Su-27 i po kilka Su-24, Su-25 i MiG-31. Nowe śmigłowce to 6 szkolnych Ansatów i 6-8 uderzeniowych Mi-28N. Na remont czeka kilkadziesiąt Mi-8. Warto dodać, że kompania Wiertalioty Rossji poinformowała, że w 2008 wyprodukowała 114 śmigłowców Mi-8 różnych odmian.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.