Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie rezygnują z kolejnych Hawków

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 17 marca 2009

Indie zrezygnowały z zakupu kolejnych partii samolotów szkolno-treningowych Hawk Mk.132 i zamierzają rozpisać przetarg na nowe samoloty.

Indie kupiły 66 Hawków Mk.132 za ok. 1,8 mld USD w marcu 2004. 24 z nich miało być dostarczonych z wytwórni BAE Systems w Wielkiej Brytanii, a 42 zmontowane w Indiach. Realizacja kontraktu napotyka jednak na poważne kłopoty (Indie wstrzymały odbiór Hawków). Nie dość, że indyjscy wojskowi znajdują wadliwe części w dostarczanych samolotach, to szwankuje system serwisu i dostaw części zamiennych, brakuje też podzespołów do montażu Hawków na linii produkcyjnej w HAL.

Kontrakt zawierał opcję na zakup kolejnych 40 Hawków Mk.132. Rozważano także zamówienie 17 samolotów tego typu dla indyjskiej marynarki. Teraz wojska lotnicze zrezygnowały z opcji, a marynarka prawdopodobnie zrezygnuje z zakupu bez przetargu.

Według nieoficjalnych informacji, zapytania o możliwość dostaw indyjskie ministerstwo obrony skierowało do 6 potencjalnych dostawców. W grę wchodzi zakup samolotów rosyjskich MiG-AT, Jak-130, koreańsko-amerykańskiego T-50, włoskiego M-346, czeskiego L-159, ale i brytyjskiego Hawka. Na razie nie podano o jaką liczbę samolotów szkolno-treningowych chodzi, i ile środków przeznaczono na ich zakup.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.