Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Mi-8 na Syberii

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 04 sierpnia 2018

Dziś rano z lądowiska Wankor w pobliżu pola naftowego odległego 180 km od Igarki w Kraju Krasnojarskim na Syberii wystartowały dwa śmigłowce Mi-8 kompanii UTair. Jeden z nich przewoził na zewnętrznym podwieszeniu ładunek – metalową konstrukcję. Drugi przewoził 15 pasażerów, pracowników spółki zależnej koncernu Rosnieft – Wankor, i 3 członków załogi. Miał lecieć na inne lądowisko – Tarko-Sale.

Pierwszy śmigłowiec wystartował o 9:29 czasu lokalnego (04:29 UTC), drugi o 9:43. Po około 10 minutach lotu wirnik drugiego ze śmigłowców zaczepił o ładunek pierwszego. Maszyna spadła z ok. 300-400 m na ziemię, rozbiła się i spłonęła. W tym czasie drugi śmigłowiec zrzucił ładunek, by móc bezpiecznie kontynuować lot i wylądować.

Płonące szczątki śmigłowca Mi-8AMT rozbitego na lądowisku Wankor na Syberii / Zdjęcie: via krasnoyarsk_bro

Gdy na miejsce upadku śmigłowca dotarli ratownicy okazało się, że wszyscy, którzy nim lecieli zginęli na miejscu. Wkrótce znaleziono w dobrym stanie rejestratory pokładowe – głosowy i parametrów lotu. Zostały one przewiezione do siedziby MAK (Międzypaństwowy komitet lotniczy) w Moskwie, gdzie maja zostać odczytane.

Start śmigłowców odbywał się bez nadzoru kontrolera lotu w warunkach VFR. Za bezpieczeństwo odpowiadały więc same załogi. Pogoda i widzialność były dobre. Pilot śmigłowca przewożącego ładunek twierdzi, że usiłował poinformować drogą radiową o niebezpieczeństwie. Niestety, wiadomość nie dotarła do odbiorcy.

Pilot rozbitego śmigłowca. A. Kononow wylatał 6 tys. godzin na śmigłowcach, w tym 2 tys. jako dowódca. Uznawany był za doświadczonego lotnika. Dwaj pozostali członkowie załogi to O. Iwanow – drugi pilot, i Ł. Iwanczin – mechanik pokładowy.

Rozbity śmigłowiec to transportowo-pasażerski Mi-8AMT nr rej. RA-25640, nr ser. 8AMT00643084205U. Należał do kompanii UTair. Wyprodukowano go w 2010, w odpowiednich terminach przechodził wszystkie wymagane prace obsługowe.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.