Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łotwa chce kupić UH60M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 06 sierpnia 2018

Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu ewentualnej sprzedaży 4 śmigłowców UH-60M Black Hawk dla Łotwy i powiązanego wyposażenia. Szacunkowy koszt transakcji to 200 mln USD (ponad 738 mln zł).

Łotwa chce kupić 4 śmigłowce wielozadaniowe UH-60M / Zdjęcie: US Army

Rząd w Rydze zwrócił się do USA z zapytaniem w sprawie 4 UH-60M w standardowej konfiguracji. Umowa dotyczy także nabycia 10 silników T700-GE-701D (8 zabudowanych i 2 zapasowych), 10 układów nawigacyjnych  EGPS/INS (8 zabudowanych i 2 zapasowych), jednego systemu planowania misji, 5 układów obserwacji w podczerwieni (FLIR), 10 radiostacji AN/ARC-201D/E, 10 radiostacji AN/ARC-231, 5 układów identyfikacji swój-obcy (IFF) AN/APX-123A, 5 radiostacji AN/ARC-220 i 20 szt. okularowych wzmacniaczy obrazu AN/AVS-6.

Amerykanie mają zapewnić Łotyszom także szkolenie, części zamienne, wyposażenie pomocnicze i obsługowe, publikacje i dokumentację techniczną oraz wsparcie inżynierskie i logistyczne.

Jak podaje Agencja ds. Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa (DSCA) UH-60M zapewnią zwiększenie zdolności sił zbrojnych Łotwy do wykonywania transportu wojska, zabezpieczenia granic, misji antyterrorystycznych, ewakuacji medycznej, poszukiwania i ratownictwa, zaopatrzenia i wsparcia bojowego w każdych warunkach pogodowych. Proponowana sprzedaż tego sprzętu wojskowego nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie.

Głównymi kontrahentami będą Sikorsky Aircraft Company i General Electric Aviation Company. Nie są znane żadne umowy offsetowe związane z tą potencjalną sprzedażą.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.