Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aeolus gotowy do startu

Astronautyka, 10 sierpnia 2018

Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Satelita Aeolus umożliwi obserwację rozkładu prędkości przemieszczania się mas powietrza na całym świecie, prowadzoną niemal w czasie rzeczywistym / Zdjęcie: Airbus

Zbudowany przez spółkę Airbus, ważący 1,4 t Aeolus będzie pierwszym satelitą umożliwiającym codzienną, prowadzoną niemal w czasie rzeczywistym obserwację rozkładu prędkości przemieszczania się mas powietrza na całym świecie. Posłuży mu do tego lidar o nazwie Aladin – instrument wykorzystujący efekt Dopplera do określania prędkości wiatru na różnych wysokościach.

Dzięki niemu Aeolus będzie dostarczać dokładnych, globalnych danych o pionowym profilu wiatru, które pozwolą meteorologom w dokładniejszym prognozowaniu pogody, klimatologom zaś – w lepszym zrozumieniu globalnej dynamiki atmosfery ziemskiej.

Aeolus będzie okrążać Ziemię 15 razy na dobę po orbicie znajdującej się na wysokości 320 km, dostarczając wyniki pomiarów z każdego jej okrążenia w ciągu maksymalnie 120 min od ich wykonania. Cykl powtórzeniowy satelity będzie wynosić 7 dni (111 okrążeń), a przewidywany czas działania – 3 lata (Aeolus gotowy do końcowych testów, 2017-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.