Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wyniki MBDA

Przemysł zbrojeniowy, 19 marca 2009

MBDA, europejski producent pocisków rakietowych, przedstawił dane finansowe za 2008. Przychód 2,7 mld euro i zamówienia o wartości 2,35 mld euro, były niższe niż w 2007, jednak sytuacja przedsiębiorstwa pozostaje stabilna.

Wystrzelenie pocisku MICA z francuskiego Rafale / Zdjęcie: MBDA

MBDA to joint-venture BAE Systems (37,5%), EADS (37,5%) oraz Finmeccanica (25%), posiadające zakłady w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Włoszech. Produkuje kilkadziesiąt modeli pocisków rakietowych, od systemów powietrze-powietrze (np. Meteor i MICA), przez przeciwlotnicze/przeciwrakietowe (w tym Aster, Mistral), przeciwpancerne (Milan czy Eryx), po przeciwokrętowe (np. Exocet). Odpowiada również za projektowanie i budowę całych systemów przeciwlotniczych (np. Spada lub PAAMS).

Zarząd koncernu, zatrudniającego ok. 10 tys. osób, ujawnił, że w ubiegłym roku obroty wyniosły 2,7 mld Euro. To o 300 mln mniej, niż w 2007. Mniejsze były również zamówienia. Dwa lata temu zebrano ich na kwotę 2,5 mld euro, w ubiegłym - 2,35 mld. Mimo tego portfel zamówień nadal pozostaje wysoki. Zamyka się kwotą 11,9 mld euro, co gwarantuje w miarę stabilną sytuację, nawet w czasie kryzysu.

Podobnie jak w latach poprzednich, większość zamówień pochodzi od rodzimych sił zbrojnych - w ubiegłym roku opiewały one na sumę 1,35 mld euro. Zamówienia eksportowe miały wartość 1 mld.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.