Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wznowienie programu typ 31e

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 sierpnia 2018

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przygotowuje się do wznowienia programu zakupu nowych, lekkich fregat rakietowych typ 31e.

Mimo wstrzymania programu zakupu pięciu nowych fregat rakietowych na co najmniej miesiąc, resort obrony Wielkiej Brytanii ma podtrzymywać swoje oczekiwania dotyczące terminarzu dostaw i kosztorysu budowy okrętów. Zakłada się, że pierwsza z nowych fregat rakietowych ma zostać dostarczona już w 2023. Koszt powstania pojedynczej jednostki ma wynieść nie więcej niż 250 mln GBP (1 mld zł) /Rysunek: Team 31

Według lokalnych mediów brytyjski resort obrony ma w najbliższych dniach ponownie uruchomić program typ 31e, którego założeniem jest zakup serii nowych, lekkich fregat rakietowych dla Royal Navy. Ministerstwo miało wznowić kontakty z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego, którzy w przeszłości wyrażali chęć udziału w postępowaniu.

Warto przypomnieć, że w lipcu resort obrony zadecydował o wstrzymaniu programu typ 31e ze względu na problemy, na jakie natknięto się podczas jego realizacji (Wstrzymanie programu type 31e, 2018-07-25). Resort miał stwierdzić, że liczba ofert, jakie wpłynęły od potencjalnych dostawców, była zbyt mała, aby móc poddać je ocenie i porównaniu, a tym samym dokonać rzetelnego wyboru docelowego producenta. W związku z tym zadecydowano o anulowaniu postępowania.

Wśród faworytów przetargu na dostawę nowych okrętów wymienia się dwa podmioty. Jednym z nich jest konsorcjum Team 31, w skład którego wchodzą: Babcock, Thales, Odense Maritime Technology, BMT, Harland and Wolff i Ferguson Marine, oferujące okręty Arrowhead 140 powstałe w oparciu o duńskie fregaty rakietowe typu Iver Huitfeldt (Prezentacja Arrowhead 140, 2018-06-01). Do rywalizacji z nimi szykuje się BAE Systems, występujące wspólnie z Cammell Laird, które proponuje jednostki Leander zbliżone do proj. korwet typu Charif (Khareef) zbudowanych dla marynarki wojennej Omanu (Przygotowania do przetargu na fregaty typ 31e, 2017-10-18). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.