Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe opony Nokian MPT Agile 2

Wojska lądowe, 29 sierpnia 2018

Pojazdy wojskowe, terenowe i medyczne muszą mieć opony, które niezależnie od nawierzchni i prędkości zapewnią im dobrą zwrotność, przyczepność i co najważniejsze, nie zawiodą kierowcy w najmniej oczekiwanym momencie. Nokian Tyres od kilkudziesięciu lat współpracuje z Puolustusvoimat (Fińskimi Siłami Obronnymi) oferując wysokiej klasy opony przystosowane do jazdy w każdym terenie. Skandynawskie warunki – od śniegu i lodu przez błoto aż po ostre kamienie i inne tego typu przeszkody – są dla ogumienia samochodowego niezwykle wymagające.

Nokian MPT Agile 2 to ulepszona wersja opony używanej m.in. w kto Patria AMV / Zdjęcie: Nokian Tyres

Gdy tylko pojawiło się zapotrzebowanie na nową generację opon terenowych zespół Nokian Tyres natychmiast zabrał się do projektowania nowego typu opony, o nazwie Nokian MPT Agile 2. W przypadku dobrych opon terenowych kluczowym czynnikiem jest wszechstronność. Muszą się one sprawdzać w każdych warunkach – zarówno przy jeździe po twardej nawierzchni jak i łagodnym terenie – mówi Teppo Siltanen, Product Manager Nokian Heavy Tyres.

Jak wskazuje nazwa nowego modelu kwestią, do której przywiązano szczególną uwagę jest sterowność. Precyzyjne kierowanie pojazdem, często przy dużych prędkościach, jest niezbędne zarówno w przypadku operacji wojskowych jak i akcji ratunkowych czy pożarniczych. Jesteśmy bardzo dumni ze sterowności i stabilności opon Nokian MPT Agile 2. Dodatkowo, w czasie jazdy w normalnych warunkach zapewniają one ograniczenie hałasu i komfort podróżowania – podkreśla Siltanen.

Jak dodaje Siltanen: Oryginalna wersja Nokian MPT Agile wielokrotnie dowiodła swojej skuteczności. Jednak dzięki ciągłym innowacjom i rygorystycznym testom w terenie udało nam się stworzyć jeszcze lepszą oponę. Najważniejszą zmianą jest symetryczny wzór bieżnika, który doskonale sprawdza się niezależnie od kierunku obrotu opony. Dzięki nowej konstrukcji poprawiła się pionowa i boczna przyczepność oraz właściwości samoczyszczące opony, a jej ściany boczne posiadają teraz wzór maskujący.

Nowy model, w porównaniu do poprzedniego, ma większą powierzchnię styku, co poprawia trakcję i zmniejsza nacisk jednostkowy, zapewniając wszystko, co niezbędne do jazdy po miękkim terenie. Dodatkowo wolniejsze tempo nagrzewania wydłuża cykl eksploatacyjny opony – zauważa Siltanen.

Ważnym aspektem opon zimowych jest możliwość korzystania z kolców. Nokian MPT Agile 2 ma specjalnie zaznaczone miejsca do przymocowania kolców. Oprócz zastosowania do celów obronnych i militarnych, nowe opony mogą być wykorzystywane w działaniach cywilnych. Dzięki niezwykłej przyczepności, niezawodności i wszechstronności świetnie sprawdzą się w ciężkich pojazdach ratowniczych takich jak chociażby lotniskowe samochody pożarnicze czy ciężarówki terenowe – wyjaśnia Teppo Siltanen. Jak żartuje Siltanen: Jeżeli opona sprawdzi się w fińskich lasach, to sprawdzi się wszędzie.

Nokian Tyres jest skandynawskim producentem opon, który dzięki swoim produktom zapewnia i promuje bezpieczną jazdę w trudnych warunkach. Przedsiębiorstwo dostarcza innowacyjne opony dla samochodów, ciężarówek i specjalistycznych maszyn ciężkich z przeznaczeniem do stosowania na obszarach szczególnie wymagających pod względem osiągów opon takich jak tereny leśne, zaśnieżone, o trudnych warunkach jazdy, bez względu na porę roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.