Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Glide Breaker – pogromca Kinżałów?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 września 2018

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ujawniła program Glide Breaker. W jego wyniku ma powstać broń zdolna do niszczenia pocisków hiperdźwiękowych. W obecnie analizowanej postaci jest to głowica pocisku lotniczego, która może zwalczać cele poprzez bezpośrednie uderzenie. Celami mają być szybujące pociski hiperdźwiękowe i cała klasa pocisków naddźwiękowych.

Głównym problemem w zwalczaniu manewrujących pocisków hiperdźwiękowych jest bardzo krótki czas reakcji na ich atak. Na ilustracji – wizja odparcia ataku przez pociski projektowane na zlecenie DARPA / Rysunek: DARPA

Analitycy oceniają, że Glide Breaker może zostać elementem większego kompleksu, obejmującego systemy rozpoznania (szczególnie kosmiczne) i zwalczania uzbrojenia rakietowego i lotniczego. Nowa broń, o ile powstanie, zostanie prawdopodobnie zintegrowana z istniejącymi systemami obrony balistycznej. Jej głównym celem mogą być już wdrożone do uzbrojenia rosyjskie pociski Kinżał przenoszone przez samoloty MiG-31K, a także dopiero projektowane pociski chińskie.

Być może nowe pociski zostaną rozmieszczone w Kosmosie. Teoretycznie to stamtąd mogłyby najszybciej reagować na atak hiperdźwiękowy i być najskuteczniejsze. Takie rozwiązanie oznaczałoby jednak militaryzację przestrzeni kosmicznej i początek nowej ery w wyścigu zbrojeń. Politycy USA rozważają jednak taką możliwość. Pierwsze informacje na ten temat mówią o umieszczeniu w Kosmosie tysiąca pocisków, które miałyby kosztować ponad 20 mld USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.