Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Anakonda z pomocą pracownikowi platformy

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 września 2018

W minionym tygodniu załoga dyżurna śmigłowca ratownictwa morskiego Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy SAR w Gdyni Babich Dołach, ewakuowała na ląd pracownika platformy, który potrzebował pomocy medycznej.

Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas system ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka / Zdjęcie: Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

We wtorek o godz. 21:54 załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni Babich Dołach, otrzymała zadanie lotu do platformy wiertniczej znajdującej się na Bałtyku Południowym, ok. 100 km na północ od Gdyni. Z otrzymanej informacji wynikało że stan zdrowia jednego pracowników może wymagać jego ewakuacji na ląd.

Śmigłowiec dowodzony przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka osiągnął gotowość do działań o godz. 22:05, startując w kierunku platformy trzy minuty później. W trakcie dolotu do rejonu akcji nawiązano łączność radiową ze służbami ratowniczymi oraz z platformą. O godz. 23:01 poszkodowany z silnym bólem brzucha podjęty został na pokład śmigłowca i natychmiast rozpoczęto powrót na macierzyste lotnisko, gdzie już oczekiwała karetka pogotowia. O godz. 23:40 poszkodowany przekazany został personelowi medycznemu karetki.

Wspomniana akcja poszukiwawczo-ratownicza jest 13. w br. i 630., licząc od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, przeprowadzoną przez lotników morskich. W tym czasie udzielono pomocy 335 osobom.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 tys. km2 powierzchni morza. W ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego w strefie odpowiedzialności BLMW znajduje się także 100 km pas lądu przyległy do wybrzeża morskiego.

Na podstawie informacji kmdr ppor. Marcina Braszaka, BLMW


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.