Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odszedł gen. Kazimierz Dziok

Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 28 września 2018

Po długiej i ciężkiej chorobie 27 września 2018 zmarł gen. dyw. pil. Kazimierz Dziok – jeden z najbardziej znaczących dowódców polskiego lotnictwa wojskowego ostatnich dziesięcioleci. Był zdecydowanym liderem swojej formacji, który nie wahał się otwarcie głosić swoje poglądy, czasami wbrew utartej linii politycznej. Znany był z tego, iż bez cienia wątpliwości potrafił powiedzieć nawet szefowi rządu, iż jego zdaniem się myli... Dobrze zapamiętali go amerykańscy generałowie lotnictwa, którzy po raz pierwszy prowadzili ćwiczenia US Air Force razem z naszymi Wojskami Lotniczymi w rejonie Wielkopolski... Gen. Dziok był zwolennikiem zakupu amerykańskich dwusilnikowych samolotów wielozadaniowych F/A-18 Hornet, lub ewentualnie szwedzkich JAS 39 Gripen, a nie ostatecznie nabytych F-16.

Gen. Dziok urodził się 14 sierpnia 1941 w Cieszynie.  W 1960 znalazł się w Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku kariery oficera-pilota związany był z lotnictwem uderzeniowym. Pierwszy przydział otrzymał do 5. Pomorskiego Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego stacjonującego w Bydgoszczy, który w 1967 po przemianowaniu na 3. Pomorski Pułk został wyposażony w najnowocześniejsze wówczas myśliwce uderzeniowe – Su-7, zdolne do ataków nuklearnych. Kazimierz Dziok przeszedł w jednostce cały cykl awansowy – od starszego pilota do dowódcy pułku. Został nim 24 sierpnia 1978. W latach 1973 -1976 był słuchaczem Akademii Sztabu Generalnego WP w Rembertowie. W 1983 w randze pułkownika został zastępcą dowódcy 3. Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, a w 1985 jej dowódcą. Jednostka latała wówczas na najnowszych maszynach uderzeniowych – Su-22.

W 1991 został dowódcą 3. Korpusu OPK we Wrocławiu i generałem brygady. 25 września 1995 prezydent Lech Wałęsa mianował go dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. 11 listopada 1995 otrzymał drugą generalską gwiazdkę. W 1999 przeszedł do dyspozycji ministra obrony narodowej, a w 2001 przeszedł w stan spoczynku. Generał Dziok legitymował się ponad 2 tys. godzin w powietrzu, z czego ponad 1900 godzin spędził za sterami samolotów odrzutowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.