Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fotel dla satelity Fiedieracja

Astronautyka, 30 września 2018

Na zamówienie projektanta nowego rosyjskiego załogowego satelity Fiedieracja – RKK Energia, NPP Zwiezda przygotowała prototyp fotela kosmonauty Czegiet (szczyt w Kaukazie). Ma on zastąpić obecnie używane w satelitach Sojuz fotele Kazbek. Jest od nich bardziej uniwersalny i nie wymaga przygotowania komponentów specjalnie dla wybranego kosmonauty. Czegiet będzie mógł być regulowany nawet w czasie lotu.Prototyp fotela kosmonauty Czegiet przeznaczonego do użycia w nowym rosyjskim załogowym satelicie Fiedieracja / Zdjęcie: Roskosmos

Po wstępnych testach NPP Zwiezda przystąpił do budowy foteli Czegiet potrzebnych do przeprowadzenia pełnozakresowych prób. Przede wszystkim będzie sprawdzana funkcjonalność ergonomiczna. Prace będą prowadzone pod nadzorem Roskosmosu.

Projektowanie załogowego satelity Fiedieracja, który ma zastąpić obecnie używane Sojuzy, trwa od 2009. Pierwotnie planowano, że pierwszy lot nowego satelity odbędzie się w 2015. Teraz plan przewiduje lot prototypu Fiedieracji w 2022.

Satelita Fiedieracja ma służyć do załogowych i transportowych lotów na orbity okołoziemskie i okołoksiężycowe. Będzie mógł przenosić 2-4 kosmonautów. Jego autonomiczność ma wynosić 30 dni, a w składzie stacji kosmicznej – do roku.


Drukuj Góra