Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamówienia wojskowe ratują Rheinmetall AG

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 marca 2009

Rheinmetall AG zwolni kolejny tysiąc pracowników. Powodem jest załamanie rynku motoryzacyjnego, który dostarcza ponad połowę obrotów przedsiębiorstwa. Wzrastają jednak zamówienia wojskowe.

Rheinmetall korzysta m.in. z przyjętego w 2007 programu zakupu 405 egz. nowoczesnych bwp Puma, konstrukcji rozwijanej i produkowanej wspólnie z Krauss-Maffei Wegmann. W 2010 zostaną przekazane wojsku pierwsze wozy seryjne / Zdjęcie: Rheinmetall

Klaus Eberhardt prezes Rheinmetalla poinformował, że plan restrukturyzacji załogi został zmodyfikowany. Już pod koniec lutego niemieckie przedsiębiorstwo zlikwidowało 1,5 z 21 tys. stanowisk pracy. Teraz zdecydowano o zwolnieniu następnego tysiąca osób. Kolejne 6 tys. pracuje w niepełnym wymiarze czasu lub jest na przestojach. Łącznie restrykcje dotknęły aż 40% załogi.

Cięcia dotyczą jednak wyłącznie zakładów branży motoryzacyjnej, która w Niemczech najmocniej odczuwa skutki kryzysu, a szczególnie załamanie sprzedaży w USA. Zakłady przemysłu obronnego notują natomiast stały, stabilny wzrost.

W ubiegłym roku załamanie sprzedaży branży samochodowej w ostatnim kwartale, doprowadziło do niewielkiego zmniejszenia obrotów rocznych całego Rheinmetalla, do 3,87 mld, z 4 mld Euro w 2007. 1,8 mld Euro stanowiły w tym produkcja i usługi specjalne (o 3% więcej niż rok wcześniej), podczas gdy produkcja motoryzacyjna skurczyła się o 9%.

Jeszcze wyraźniej różnicę między branżami widać było w 2008 w zyskach. Przed opodatkowaniem wyniosły one 246 mln Euro, z czego ponad trzy czwarte wygenerowały zakłady przemysłu obronnego.

Bieżący rok będzie charakteryzował się jeszcze większym rozwarstwieniem. Zarząd przedsiębiorstwa szacuje, że obrót specjalny wzrośnie do 1,9 mld Euro, w związku z dużymi, oczekiwanymi zamówieniami niemieckich sił zbrojnych. Spadku obrotów sektora motoryzacyjnego nie określono. Zakres zwolnień i zmniejszania czasu pracy świadczy jednak o tym, że władze Rheinmetalla spodziewają się olbrzymich problemów.


Drukuj Góra