Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Radar dla Gripena NG

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 marca 2009

Przedstawiciele szwedzkiego Saaba i Selex Galileo (spółki włoskiej Finmeccanica), zawarli porozumienie o budowie radaru ze skanowaniem fazowym dla samolotów Gripen NG. Mają w tym celu bazować na radarach rodziny Vixen.

Porozumienie ma umożliwić powstanie radaru dla Gripenów NG, oferowanych w przetargu w Brazylii (zobacz: Brazylia - od początku?). Jednak rozpoczyna również długofalową współpracę włosko-brytyjsko-amerykańskiego producenta z dwoma spółkami szwedzkiego przedsiębiorstwa - Saab Aerosystems i Saab Microwave Systems.

W istocie jest to kontynuacja współpracy brytyjsko-szwedzkiej przy budowie i modernizacji obecnych radiolokatorów samolotów Gripen, rodziny PS-05/A. Urządzenia te były pierwotnie stworzone przez spółki Erricson i Marconi. Ostatecznie, przynajmniej ich części odpowiedzialne za tworzenie lotniczych radiolokatorów, znalazły się w składzie Saaba i Selex Galileo.

Według ujawnionych przez obie strony informacji, nowa konstrukcja ma być oparta o lekkie radary z aktywną matrycą, skanowaną elektronicznie (AESA) Vixen 500E, przeznaczone pierwotnie dla lekkich samolotów wielozadaniowych i maszyn szkolno-bojowych. Vixeny 500E zostały już zamówione przez amerykański urząd celny dla samolotów Cessna C-550 Citation Tracker Aircraft (dla zabezpieczenia granic przed przemytem na pokładach lekkich samolotów turystycznych). Miały być także montowane na pokładach bojowej wersji koreańskiego samolotu szkolnego T-50. Niestety, transakcja została zablokowana przez Lockheed Martina, którego władze obawiały się zbyt dużej konkurencji dla schyłkowego technologicznie F-16 (zobacz: Amerykanie blokują rozwój T-50).

O ile Vixen 500E ma być bazą dla nowej konstrukcji, ma ona również zawierać rozwiązania z radaru PS-05/A i innych stacji w ofercie Selex Galileo, np. Captora, który jest montowany na Eurofighterach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.