Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izraelski handlowiec aresztowany w Kazachstanie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 marca 2009

W Kazachstanie aresztowano przedstawiciela kilku izraelskich przedsiębiorstw. Oskarżony jest o pośrednictwo w sprzedaży bsl Orbiter z przestarzałym wyposażeniem.

Aresztowany to Boris Sheinkman. W Kazachstanie reprezentuje interesy kilku izraelskich przedsiębiorstw - Soltam, IMI, Elbit i Aeronautics. Łączna sprzedaż tych przedsiębiorstw do Kazachstanu przekroczyła w ostatnich 2 latach 300 mln USD.

Jesienią do Kazachstanu za jego pośrednictwem trafiły bsl Orbiter Aeronauticsa, z w przestarzałym - według lokalnych źródeł - wyposażeniem pokładowym. Sheinkman pośredniczył też w sprzedaży rozwijanych wspólnie z przedsiębiorstwami kazachskimi systemów artyleryjskich - wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Naiza (batalion do końca 2008), samobieżnych haubic kal. 122 mm Semser (batalion) i samobieżnych moździerzy kal. 120 mm Aibat (3 baterie). Izraelskie przedsiębiorstwa (Soltam i Elbit) odpowiadały za dostarczenie do nich automatycznych systemów dystrybucji informacji i dowodzenia, umożliwiające współpracę tego uzbrojenia z Orbiterami.

Izraelczyka aresztowano 20 marca na ulicy w Ałma Acie i przewieziono do Astany. Od tego czasu nie dopuszczono do niego przedstawicieli ambasady. Sheinkmanowi nie pozwolono też spotkać się z adwokatem. O aresztowaniu i jego przyczynach nie poinformowano rodziny. Źródła izraelskie sugerują, że aresztowanie Sheinkmana to efekt rozgrywek między kazachskimi służbami specjalnymi lub rosyjskiej prowokacji.

62-letni dr Boris Sheinkman wyemigrował wraz z rodziną do Izraela w 1991. Wcześniej przez 20 lat służył w armii sowieckiej, w większości na terenie Kazachstanu. Służbę zakończył w stopniu pułkownika.

Zdjęcie: odnoklassniki.ru


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.