Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Fist na JLTV i na … bwp Bradley

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 października 2018

Izraelski koncern IMI System, przejęty obecnie przez prywatną korporację Elbit Systems (jest ona własnością rodziny Michaela Illana Yoela Federmanna, znanego jako Mickey, który w portfelu posiada także znaną sieć Dan Hotels) jest drugim po Rafaelu przedsiębiorstwem demonstrującym działanie swojego systemu aktywnej samoobrony platform lądowych (APC) – Iron Fist, zainstalowanej na amerykańskim bwp Bradley (Bilans IMI Systems w 2016, 2017-01-30).

Iron Fist Light Configuration po raz pierwszy publicznie na amerykańskim pojeździe bojowym – system pokazano podczas AUSA 2018 w Waszyngtonie na JLTV Oshkosh Defense. Zwracają uwagę anteny systemu radiolokacyjnego spółki RADA Electronis Industries oraz sterowane miotacze efektorów w ruchomych wieżyczkach / Zdjęcie: IMI Systems

Według Jakowa Lappina – korespondenta Jane’s Defence Weekly – w Izraelu, na specjalnie wyposażonym poligonie badawczym na Pustyni Negew trwają próby najnowszej lekkiej odmiany systemu – Iron Fist Light Configuration (IF-LC), zabudowanego na przyszłym KTO armii izraelskiej – wozie Eitan. Podobnym testom poddane mają być inne wyekwipowane w IF-LC lżejsze pojazdy wojsk lądowych Państwa Hebrajskiego, a nawet opancerzone buldożery bojowe, czy pojazdy transportowe. Kulminacją i finałem ma być demonstracja IF-LC zintegrowanego z eksperymentalnym podwoziem amerykańskiego bwp Bradley. W tych próbach wziąć mają udział oficerowie i eksperci Pentagonu. A być może także – jak w przypadku bojowych testów Bradleya z zainstalowanym systemem APS Trophy Rafaela, sprzed dwóch miesięcy – również zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych krajów (obecni byli Polacy z MON).

Wszystko to jest oczywiście efektem zaciętych zmagań o kontrakty US Army, które wybrały już dla swoich czterech pierwszych brygad Abramsów system Trophy Rafaela, a rozważają obecnie Iron Fist jako wzmocnienie bwp Bradley, a także kołowych Strykerów.

Najnowsza wersja Iron Fist Light Configuration po raz pierwszy pokazana została publicznie w USA na wozie amerykańskim w październiku 2018, podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA, zainstalowana na wybranym już w 2015 następcy do tej pory standardowych czterokołowców HMMWV US Army – pojeździe JLTV korporacji Oshkosh Defence. Wiceprezes IMI Systems Avionoam Zafir podał przy tym, że urządzenie pokazane na JLTV nie wymaga ingerencji w strukturę wozu i penetracji górnej płyty osłonowej. System składa się z układu obserwacji przestrzeni, który tworzy impulsowo-doplerowski zminiaturyzowany radar izraelskiej spółki RADA Electronics Industries, zintegrowany z optoelektronicznymi czujnikami podczerwieni. W przypadku odkrycia nadlatującego pocisku, uznanego za niebezpieczny dla pojazdu, bardzo szybki komputer aktywuje efektory, którymi są zainstalowane w małych ruchomych wieżyczkach miotacze przeciwpocisków formowanych metodą wybuchową. Ich zadaniem jest takie obezwładnienie atakujących obiektów, aby nie doprowadzić do eksplozji ich materiału wybuchowego. Zafir poinformował, że IF-LC zwalcza ppk, głowice granatów przeciwpancernych, a nawet pociski z dział bezodrzutowych.

Stawka rywalizacji głównie wytwórców APS o rynek amerykańskich jest ogromna, ponieważ US Marine Corps i US Army zamierzają się razem wyposażyć w ponad 55 tys. wozów JLTV. Do tego dojść mogą także znaczące ilości Bradleyów i Strykerów. Warto zauważyć, że pojazdy JLTV dla marines i żołnierzy wojsk lądowych miały otrzymać systemy łączności wewnętrznej spółki Harris – przejętej ostatnio przez koncern L3 Technologies – czyli licencyjne polskie Fonety Grupy WB (Zamówienie na kolejne JLTV, 2018-07-02).

Istotne jest to, że IMI Systems zdobył już pierwszego zagranicznego klienta w NATO na system Iron Fist – jest nim armia holenderska, która zdecydowała się uodpornić za jego pomocą pancerz swoich bwp CV9035NL (Holenderskie CV90 z CHR, 2017-01-09). Integratorem procesu jest BAE Systems. IMI Systems liczy na to, iż armia izraelska ostatecznie zdecyduje się na instalację IF-LC na wozach Eitan, a także na nowy australijski program – Land 400. Interesujące jest to, że partnerami IMI Systmes w programie rozwoju Iron Fist dla sił amerykańskich są same tuzy: Lockheed Martin, Raytheon i General Dynamics Ordnance and Tactical Systems.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.