Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francja oferuje nowe OP Indonezji

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 listopada 2018

Naval Group zaprezentuje na rozpoczynających się w przyszłym tygodniu targach IndoDefence 2018 model okrętu podwodnego typu Scorpène. Francuski producent oferuje jednostki tego typoszeregu indonezyjskiej marynarce wojennej.

Dwa państwa w regionie, Indie i Malezja, eksploatują już okręty podwodne typu Scorpène. Indonezja mogłaby do nich dołączyć w przypadku wyboru oferty Naval Group / Zdjęcie: MO Malezji

Francuska grupa stoczniowa zamierza wykorzystać rozpoczynające się 7 listopada w Dżakarcie targi IndoDefence 2018 do ponownego przedstawienia swojej oferty dla Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut (marynarki wojennej Indonezji). Naval Group stara się przekonać indonezyjski resort obrony do zakupu okrętów podwodnych typu Scorpène w ramach ciągnącego się lat programu modernizacji technicznej floty.

Jednym z jego założeń jest rozbudowa floty podwodnej indonezyjskiej marynarki wojennej do 10-12 jednostek. Obecnie stan posiadania Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut wynosi 4 OP, w tym dwie wiekowe jednostki typu Cakra (typ 209/1300) i dwie nowo zbudowane typu Nagapasa (typu Chang Bogo/typ 209/1400) zbudowane przez południowokoreańskie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (KRI Ardadedali dotarł do Indonezji, 2018-05-18). W przyszłości w linii znajdzie się jeszcze trzeci OP typu Nagapasa, który jest obecnie budowany w Indonezji.

Oznacza to, że aby zaspokoić zapotrzebowanie na nowe okręty podwodne indonezyjski resort obrony powinien rozpisać w najbliższych latach przetarg na dostawę kolejnej serii jednostek tej klasy. Zakłada się, że jednym z wymogów stawianych oferentom ma być zdolność nowych OP do operowania zarówno na płytkich akwenach jak i w rejonach oceanicznych. Kolejną kluczową kwestią ma być stopień zaangażowania lokalnego przemysłu w budowę okrętów, a najlepiej zlecenie ich konstrukcji jednej z lokalnych stoczni.

Uważa się, że oferta Naval Group dla Indonezji będzie opierać się m.in. na współpracy przemysłowej z lokalną PT Pal Indonesia, znanym w regionie producentem okrętów. Ponadto, przedstawiciele francuskiej grupy stoczniowej mają podkreślać, że ma ona duże doświadczenie w przenoszeniu produkcji nowych OP do kraju nabywcy, opierając się na współpracy z lokalnym przemysłem i transferze technologii, czego przykładem mają m.in. programy zakupowe realizowane w Brazylii i Indiach (Przygotowania do testów INS Karanj, 2018-09-11; Brazylijski OP gotowy do montażu, 2018-02-21). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra