Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamówienie na seryjne ATMACA

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 04 listopada 2018

Zarząd przemysłu obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığından, SSB) Turcji poinformował o zawarciu 2 listopada z kompaniami Roketsan i Aselsan kontraktu na dostawę seryjnych samosterujących pocisków przeciwokrętowych ATMACA (Jastrząb). Ich odbiorcą ma być turecka marynarka wojenna. Pociski mają stanowić uzbrojenie m.in. rodzimych korwet MILGEM. W imieniu SSB kontrakt podpisał jego przewodniczący, prof. İsmail Demir (Tureckie korwety dla Pakistanu, 2018-07-05).

Jeden z testów samosterującego pocisku przeciwokrętowego ATMACA. Pocisk startuje z wyrzutni typowej dla amerykańskich pocisków Harpoon / Zdjęcie: SSB

Roketsan jest finalnym producentem pocisków ATMACA. Dostawcą systemów kontroli ognia i radiolokacyjnego systemu samonaprowadzania oraz innych komponentów elektronicznych jest zaś Aselsan. Napęd pocisku stanowi silnik turboodrzutowy Safran (Turbomeca) TR140. W przyszłości ma go zastąpić turecki KALE 3500 o ciągu maksymalnym 3,5 kN.

ATMACA jest produktem tureckim, ale jego pierwowzorem był amerykański RGM-84 Harpoon. Oba pociski mają podobną geometrię (różnią się powierzchniami nośnymi – większymi w ATMACA, i sterowymi) i mogą korzystać z tych samych wyrzutni. Inny mają m.in. system naprowadzania i transmisji danych. Zasięg ATMACA wynosi 220 km. Jego głowica bojowa ma masę 200 kg.

Prace nad pociskiem ATMACA Roketsan rozpoczął w 2005. 4 lata później kompania otrzymała oficjalny kontrakt na jego budowę. Poligonowe testy prototypów rozpoczęto w 2016.

Tymczasem 31 października zebrał się po raz pierwszy nowo wybrany Komitet Wykonawczy Obrony Turcji. Przewodniczył mu prezydent Recep Tayyip Erdoğan. Na spotkaniu oceniono 55 rodzimych programów wartych 9,4 mld USD. Erdoğan ogłosił, że Turcja rozpoczęła prace nad stworzeniem pierwszego rodzimego systemu rakietowego obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Pierwsze dostawy tych systemów planowane są na 2021. Wzmocnienie krajowego przemysłu zbrojeniowego i zmniejszenie uzależnienia Turcji od zagranicznych dostawców (w tym przede wszystkim USA) były jednym z priorytetów Erdogana przed wyborami prezydenckimi z 24 czerwca 2018.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.