Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wrak okrętu San Juan odnaleziony

Wypadki, Marynarka wojenna, 18 listopada 2018

Amerykańska kompania – operator statku poszukiwawczego Ocean Infinity, ogłosiła odnalezienie zaginionego rok temu argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan. Wrak znajduje się na dnie Atlantyku na głębokości ok. 920 m, ok. 600 km na wschód od Comodoro Rivadavia. Wykrył go bezzałogowy pojazd podwodny po 2 miesiącach poszukiwań z wykorzystaniem 5 takich pojazdów.

Mapa rejonu poszukiwań wraku opublikowana przez argentyńską marynarkę wojenną / Ilustracja: via Armada Argentina

Okręt podwodny ARA San Juan zaginął 15 listopada 2017, gdy wracał z rutynowej misji, z bazy Ushuaia do Mar del Plata. Na jego pokładzie znajdowało się 44 marynarzy. Ostatni kontakt radiowy z jednostką zanotowano o 07:30 czasu lokalnego (10:30 GMT).

Obraz obiektu odnalezionego na głębokości 800 m. Jego długość – 60 m, odpowiada długości zaginionego okrętu podwodnego. 2 dni temu ostatecznie potwierdzono, że to ARA San Juan / Ilustracja: via Armada Argentina

Marynarka argentyńska prowadziła poszukiwania okrętu 2 tygodnie, po czym uznano go za zaginiony. Nie wyjaśniono także możliwych przyczyn zaginięcia. W późniejszych poszukiwaniach – także bez sukcesu – uczestniczyły jednostki z USA, FR, W. Brytanii, Chile i Brazylii.

Stan odnalezionego wraku wskazuje na to, że okręt implodował na dużej głębokości. Taką ocenę na konferencji prasowej przedstawił kapitan Enrique Balbi. Minister obrony Argentyny Oscar Aguad dodał, że do wraku w najbliższym czasie powinni dotrzeć nurkowie. Stwierdził też, że jego państwa nie stać na ewentualne wydobycie szczątków okrętu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.