Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czy europejskie odstraszanie nuklearne ma przyszłość?

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 19 listopada 2018

Temat europejskiego odstraszania nuklearnego powrócił ostatnio w obliczu działań Rosji na kontynencie, wzrastających napięć w relacjach transatlantyckich po wyborze Donalda Trumpa, jak również decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Pojawiły się tezy, w szczególności w Niemczech, o potrzebie wzmocnienia europejskiej autonomii nuklearnej. Idea europejskiego odstraszania nuklearnego ma już swoją historię.

Rafale B z eskadry myśliwskiej EC 1/91 Gascogne, z pociskiem manewrującym z głowicą nuklearną ASMP-A / Zdjęcie: Armée de l’Air

W latach 1990. Francja przodowała w tej debacie, argumentując, że utworzenie Unii Europejskiej spowodowało konieczność nowego spojrzenia na odstraszanie. Dziś intelektualny impuls pochodzi z Niemiec, gdzie na nowo pojawiło się zainteresowanie opcją europejską (dotyczącą Sonderweg – czyli niemieckiej drogi odrębnej – jednak w wymiarze nienuklearnym, mimo kilku prowokujących artykułów na ten temat).

Nawet jeśli dyskusje te przybierały różne kształty w minionych dekadach, zawsze miały wspólny mianownik: uniknięcia polegania wyłącznie na nuklearnym odstraszaniu Stanów Zjednoczonych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Europie.

Więcej na ten temat w artykule opublikowanym w RAPORT-wto 11/2018, który Bruno Tertrais, wicedyrektor Fundacji Badań Strategicznych z Paryża, przygotował specjalnie dla AL Altair.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.