Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia odebrała pierwszego H145M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 26 listopada 2018

Delegacja serbskiego Ministerstwo Obrony, której przewodniczył szef resortu Aleksandar Vulin odwiedziła zakłady Airbusa w niemieckim Donauwörth, gdzie 22 listopada wzięła udział w uroczystym odbiorze pierwszego z dziewięciu śmigłowców wielozadaniowych H145M. Umowę dotyczącą ich zakupu, nieujawnionej wartości, podpisano w Belgradzie w grudniu 2016 (Serbia kupuje H145M, 2016-12-30).

Pierwszy H145M, jaki został symbolicznie przekazany Serbii, nosi kamuflaż wojsk lotniczych i obrony powietrznej / Zdjęcia: Airbus, MO Serbii

To projekt, który został zapoczątkowany przez prezydenta Vucica jako premiera, a teraz dobiega końca. To dla nas ogromny postęp technologiczny. Możemy swobodnie powiedzieć, że pominiemy dwa pokolenia kupując te śmigłowce. Mamy Gazelle produkowane przez Airbusa, ale kupiliśmy je w latach 1970. i 1980. H145 to zupełnie nowa generacja śmigłowców Airbusa, należąca do najnowocześniejszych na świecie – powiedział minister Vulin.

Oceniamy wdrożenie umowy jako przykład udanej współpracy i pozytywnej praktyki biznesowej. Wszystkie działania zostały przeprowadzone w uzgodnionym terminie, a spodziewamy się, że kolejne zostaną wdrożone w ten sam sposób. Z przyjemnością informujemy, że działania w zakresie współpracy przemysłowej objęte umową są realizowane w przewidzianych terminach – stwierdził Aleksandar Vulin.

Umowa pomiędzy Airbusem i Serbią zakłada zintegrowanie z H145M pewnych typów serbskiego uzbrojenia, jak np. zasobników z 12,7-mm km czy wyrzutni 80-mm npr. Początkowo nasi partnerzy byli podejrzliwi, czy jesteśmy w stanie to zrobić, ponieważ jest bardzo rzadko lub prawie nigdy spotykane, że producent śmigłowca pozwala nabywcy śmigłowca na zintegrowanie z nim swojego uzbrojenia. Kiedy przekonali się o jakości naszego uzbrojenia i naszych inżynierów, uzyskaliśmy pozwolenie. Nasze śmigłowce będą uzbrojone w serbską broń i używane przez serbskie oddziały. To wielka sprawa – podsumował minister Vulin.

H145M, jaki został symbolicznie przekazany ministrowi Vulinowi, nosi kamuflaż wojsk lotniczych i obrony powietrznej (RV i PVO) oraz nr. takt. 14501 (nr ser. 20231). Wiropłat jest przystosowany do poszukiwań i ratownictwa. Jego wyposażenie stanowią m.in. głowica optoelektroniczna FLIR Systems Star Safire 380HDc, reflektor poszukiwawczy TrakkaBeam A800 i wciągarka Goodrich 44301 (o udźwigu 272 kg).

Według początkowych planów RV i PVO miały otrzymać 6 H145M, a pozostałe miały trafić do eskadry śmigłowców Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, stacjonującej w Belgradzie na lotnisku im. Nikoli Tesli. Obecnie zadecydowano, że policja otrzyma jeden z wojskowych śmigłowców. Dostawy serbskich H145M maja zostać zrealizowane do końca 2019. Co najmniej 3 z nich zostaną wyposażone w zestaw HForce tzw. Opcji 1., złożonej z monokularowego nahełmowego wskaźnika celowniczego Thales Scorpion dla pilota oraz zasobników z km i wyrzutni npr. Serbowie złożyli już zamówienie na 3 zestawy urządzeń samoobrony, które dostarczy Hensoldt,

Pierwszy H145M dla RV i PVO przeszedł już próby w locie i trafi do RV i PVO w marcu 2019, a montaż ostateczny drugiego właśnie trwa. W zakładach w Donauwörth znajdują się także dwa inne śmigłowce tego typu, przeznaczone dla serbskiej policji, noszące cywilne znaki rejestracyjne YU-ICE i YU-MED. Jeden z nich ma niebiesko-srebrne malowanie, inspirowane kolorystyką śmigłowców niemieckiej policji, a drugi – kamuflaż RV i PVO, co może sugerować, że jest to wiropłat, który początkowo był przeznaczony dla wojska. W niemieckiej wytwórni szkoli się już pierwsza grupa serbskich pilotów i techników (Serbia współpracuje z Airbusem , 2018-03-22).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.