Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polscy czołgiści ćwiczą w Niemczech

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 29 listopada 2018

26 listopada żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa przemieścili się do Niemiec, aby wziąć udział w polsko-niemieckim ćwiczeniu, pk. Griffin Sword.

Przemieszczenie żołnierzy i sprzętu 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa w rejon ćwiczenia Griffin Sword / Zdjęcia: mjr Łukasz Lisek, 10. BKPanc.

Ponad osiemdziesięciu kawalerzystów z pancernej brygady przemieściło się wraz ze sprzętem, w tym czołgami Leopard 2A4, na oddalony o ok. 400 km poligon w Jagerbrucku, gdzie przez następne kilkanaście dni prowadzone będzie ćwiczenie, pk. Griffin Sword. Do Niemiec udali się również specjaliści zabezpieczenia logistycznego, medycznego i remontowcy.

Część z nich wyjechała w rejon ćwiczenia już 22 listopada, aby przed przybyciem sił głównych przygotować obozowisko, a także miejsca dla pojazdów w Parku Sprzętu Technicznego. Podczas samego ćwiczenia do ich zadań będzie należało zabezpieczenie szkolenia i utrzymanie sprawności technicznej sprzętu, tak aby czołgiści bez przeszkód mogli wykonywać postawione zadania.

Polscy czołgiści będą szkolić się wspólnie z żołnierzami z 41. Brygady Zmechanizowanej z Neubrandenburga. Podczas ćwiczenia, pk. Griffin Sword pododdziałem dedykowanym do szkolenia dla 1. batalionu czołgów świętoszowskiej jednostki jest 411. batalion zmechanizowany, który stacjonuje w Viereck.

Pierwsze dni na poligonie w Jagerbrucku spędzono na przygotowaniu żołnierzy i sprzętu do ćwiczenia. Przez kolejne dwa tygodnie kawalerzyści ze Świętoszowa wspólnie z żołnierzami z 411. batalionu zmechanizowanego będą wykonywać szereg zadań taktycznych i ogniowych.

Ćwiczenie, które obecnie odbywa się na terenie Niemiec, jest rozpoczęciem kolejnego etapu międzynarodowej współpracy. W ramach podniesienia poziomu interoperacyjności, 10. BKPanc. ze Świętoszowa przejmuje projekt Cross Attachment od 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie zdolności do prowadzenia wspólnych szkoleń, ćwiczeń, a w efekcie końcowym, do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.

12 grudnia w obecności najwyższych dowódców armii polskiej i niemieckiej podpisany zostanie dokument, który jednocześnie będzie planem współpracy w ramach programu Cross Attachment na kolejne lata. Od tej chwili przez najbliższe miesiące i lata wspólne szkolenia i ćwiczenia polskich i niemieckich żołnierzy, będą odbywały się na terenie obydwu państw.

Na podstawie informacji mjr Wiktora Kotlarza i kpt. Katarzyny Sawickiej, 10. BKPanc.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.