Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze ćwiczenia F-35B RAF

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 listopada 2018

Nad Wschodnią Anglią i M. Północnym od 27 listopada odbywają się ćwiczenia Point Blank 18-3, w których po raz pierwszy biorą udział wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II ze składu 617. Squadronu Dambusters Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Razem z nimi ćwiczą inne samoloty RAF: 4 wielozadaniowe Typhoony, szkolne Hawki i tankowiec Voyager. W manewrach udział bierze też 16 uderzeniowych F-15E Strike Eagle z 48th Fighter Wing i tankowiec KC-135 ze 100th Air Refueling Wing US Air Force oraz, również po raz pierwszy, 4 Rafale z BA 118 Colonel Rozanoff Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji).

Brytyjskie F-35B zadebiutowały w manewrach Point Blank / Zdjęcia: MO W. Brytanii, USAF

Celem ćwiczenia jest wypracowanie taktyki współdziałania samolotów bojowych 4. i 5. generacji podczas zwalczania lotnictwa przeciwnika i wykonywania uderzeń na silnie bronione cele powierzchniowe. To ćwiczenie różni się od wykonywanych przez nas wcześniej ze względu na zagrożenia, jakie są symulowane. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy też manewry i współpracowaliśmy z partnerami z Francji i USA – stwierdził d-ca 617. Squadronu Wing Commander John Butch Butcher. Wstępna zdolność operacyjna eskadry ma zostać zgłoszona przed końcem br.

Jak stwierdził Air Commodore Jez Attridge: Najważniejszym zadaniem wojsk lotniczych jest możliwość obrony kraju, więc musi ono też potrafić rozpoznać zagrożenia. Widzimy, że środowisko się zmienia, widzimy wyzwanie, jakie Rosja rzuca międzynarodowemu porządkowi, więc jesteśmy polisą ubezpieczeniową. Nasza zdolność działania z naszymi sojusznikami, Francuzami i Amerykanami, jest najważniejsza. Najważniejsze dla nas jest utrzymanie gotowości, abyśmy mogli zareagować, jeśli będzie to konieczne – dodał Air Commodore Attridge.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.