Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irańska fregata Sahand przekazana flocie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 grudnia 2018

Wczoraj rano w bazie Bandar-e Abbas nad cieśniną Ormuz odbyła się uroczystość przekazania marynarce wojennej Iranu małej fregaty klasy MowjSahand. Okręt był budowany przez 6 lat w stoczni Shahid Darvishi Marine Industries. Jego nazwa pochodzi od wulkanicznej góry na północy Iranu.

Uroczystość przekazania fregaty Sahand marynarce wojennej Iranu / Zdjęcie: MW Iranu

Fregaty klasy Mowj są zmodernizowanymi kopiami brytyjskich Vosper Mk 5 z lat 1970. Fregata Sahand ma wyporność 1300 t i jest wyposażona w pokład śmigłowcowy. Ma długość równą 96 m i może pływać z prędkością do 25 w. Jej uzbrojenie stanowią kierowane pociski rakietowe klasy powierzchnia-powierzchnia Noor\Ghader (kopia chińskich C-802) i powierzchnia-powietrze Mehrab (kopia SM-1) wspierane przez zestaw radiolokatorów, m.in. AWS-1. Uzupełnia je artyleryjski kompleks przeciwlotniczy Kamand (kopia AK-630) i armata Fajr 27 kal. 76 mm (kopia włoskiej Oto Melara 76/62 Compact) oraz dwa działka kal. 20 mm, a także 2 x 3 wyrzutnie torped kal. 324 mm. Autonomiczność okrętu sięga 5 miesięcy.

Przekazana wczoraj irańskiej flocie fregata jest trzecią klasy Mowj. Dwie poprzednie to Jamaran (wprowadzona do linii w 2010) i Damavand (przekazana flocie w marcu 2015). Różniły się one wyposażeniem i uzbrojeniem. M.in. zamiast kompleksu Kamand były uzbrojone w kompleks Fath (kopię szwedzkiego Boforsa L/70). Miały też nowocześniejsze radiolokatory Asr zamiast mniejszych, ale starszych konstrukcyjnie AWS-1. Analitycy oceniają, że może być to efekt embarga, któremu poddany jest Iran przez USA i ich sojuszników.

Fregata Damavand zatonęła 10 stycznia 2018 na Morzu Kaspijskim. Prawdopodobną przyczyną wypadku był błąd nawigacyjny w warunkach silnego sztormu. Zginęło wówczas 2 marynarzy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.