Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowi patroni rosyjskich portów

Lotnictwo cywilne, Ludzie, 05 grudnia 2018

Rosjanie wybrali patronów 42 portów lotniczych na terenie kraju. Wyniki głosowania zostały ogłoszone 4 grudnia na antenie państwowej telewizji. Ogółem od 11 października do 30 listopada głosowało 5 525 553 osób, z czego ponad 2,7 mln za pośrednictwem portali społecznościowych, a ponad 220 tys. – telefonicznie.

Jedno z lotnisk w stolicy FR – Szeremietiewo – zostanie nazwane na cześć poety Aleksandra Puszkina / Zdjęcie: Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo

Zgodnie z wynikami głosowania, lotnisko Moskwa-Szeremietiewo zostanie nazwane na cześć poety Aleksandra Puszkina, a lotnisko Domodiedowo – naukowca Michaiła Łomonosowa. Lotnisko Woroneż zostanie nazwane imieniem cara Piotra I Wielkiego, lotnisko Kaliningrad – cesarzowej Elżbiety Romanowej, lotnisko w Krasnodarze – cesarzowej Katarzyny II Wielkiej, a port w Murmańsku – cara Mikołaja II.

Patronem portu w Kazaniu będzie tatarski poeta Ğabdulla Tuqay, w Ufie – także poeta, Mustaj Karim, a w Symferopolu – malarz Iwan Ajwazowski. Lotnisko Magadan nosić będzie imię Władimira Wysockiego (który upamiętnił je w piosence Moskwa-Odessa), a imię śpiewaka operowego Dmitrija Chorostowskiego zostanie uwiecznione na lotnisku w Krasnojarsku.

Lotnisko w Omsku otrzyma imię gen. wojsk inżynieryjnych Dmitrija Karbyszewa, lotnisko w Nowosybirsku – asa myśliwskiego marsz. Aleksandra Pokryszkina, a lotnisko w Wołgogradzie zostanie nazwane na cześć innego pilota – płka Aleksieja Mariesjewa, którego (mocno koloryzowane) losy opisano w Opowieści o prawdziwym człowieku.

Adm. Giennadij Niewielskoj będzie patronem lotniska w Chabarowsku, fizyk Igor Kurczatow – w Czelabińsku, pisarz Antoni Czechow – w Jużnosachalińsku, a pisarz i lingwista Płaton Ojunski – w Jakucku. Port we Władywostoku nazwano imieniem etnografa Władimira Arsienjewa, w Jekaterynburgu – przemysłowca Akinfieja Demidowa, a w Kałudze – pioniera kosmonautyki Konstantego Ciołkowskiego.

Lotnisko w Soczi otrzyma imię kosmonauty Witalija Siewastjanowa, w Stawropolu – generalissimusa Aleksandera Suworowa, a w Tiumeniu – chemika Dmitrija Mendelejewa. Patronem lotniska Psków została księżna Olga Kijowska, a portu w Samarze konstruktor rakiet Siergiej Korolow.

Za kilka dni zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu drugiej rundy lub zatwierdzeniu wyników głosowania na patronów lotnisk Moskwa-Wnukowo, Petersburg-Pułkowo (tu kandydatami są książę Aleksander I Newski, pisarz Fiodor Dostojewski i kompozytor Dmitrij Szostakowicz) i Penza. Natomiast od 10 do 21 grudnia odbędzie się druga runda głosowania na patronów portów w Archangielsku (adm. Nikołaj Kuzniecow, pisarz Fiodor Abramow i badacz polarny kadm. Iwan Papanin) i Niżniewartowsku (pilot Nikołaj Archangielskij, polityk Aleksander Filipienko i organizator przemysłu naftowego ZSRR Wiktor Murawlienko).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.