Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosja zbuduje lotnisko w Syrii

Strategia i polityka, Ludzie, 26 grudnia 2018

Szef urzędu planowania Syrii Imad Sabuni poinformował w wywiadzie dla gazety al-Watan, że przedsiębiorstwa rosyjskie zbudują port lotniczy w rejonie Tartus. Ma on powstać na miejscu obecnie istniejącego lądowiska rolniczego. Równocześnie rosyjskie przedsiębiorstwa zajmą się odbudową i rozbudową linii kolejowej wiodącej do Tartus z kopalni fosforytów.

Budowa lotniska i odbudowa linii kolejowej do Tartus to projekty zawarte w protokole podpisanym po zakończeniu 11. sesji syryjsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej. Protokół zawiera listę 30 projektów inwestycyjnych, w których mają uczestniczyć przedsiębiorstwa rosyjskie. Podczas sesji podpisano też kilka innych dokumentów.

UN Economic and Social Commission for Western Asia oszacowała straty spowodowane wojną domową w Syrii na 388 mld USD / Zdjęcie: TRT

Prezydent Syrii Baszszar al-Asad oszacował niedawno, że odbudowa Syrii po konflikcie może kosztować nawet 400 mld USD. Rosja, dzięki której al-Asad pokonał zbrojną rebelię, będzie uczestniczyć w tej odbudowie. Obok wielu innych krajów, które wspierały syryjskie władze, w tym ChRL i Iranu.

Co ciekawe, 24 grudnia prezydent USA Donald Trump oświadczył, że w odbudowie Syrii gotowa jest wziąć także Arabia Saudyjska. Monarchia miałaby wesprzeć odbudowę finansowo.

Na podobną kwotę, jak al-Asad wartość zniszczeń w Syrii wyliczyła UN Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA). Jej specjaliści spotkali się w sąsiednim Libanie. Zniszczenia oszacowali na równowartość 388 mld USD.

Zbrojna rebelia rozpoczęła się w Syrii w 2011. Od 2014 do walk włączyły się Stany Zjednoczone i związana z nimi międzynarodowa koalicja, stając po stronie sił antyrządowych. Jesienią 2015, na podstawie odpowiedniej umowy, rząd Syrii wsparła Rosja. W połowie grudnia 2018 prezydent Trump zdecydował o wycofaniu z terytorium Syrii – opanowanego prawie w całości przez siły rządowe – wojsk amerykańskich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.