Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny kupią izraelskie systemy obrony powietrznej?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 stycznia 2019

Wojska lotnicze Filipin miały zdecydować się na zakup zestawów obrony powietrznej Spyder izraelskiego Rafaela.

Według informacji publikowanych przez lokalną i branżową prasę, choć wciąż niepotwierdzonych oficjalnie, władze w Manili miały zdecydować się na zakup izraelskich zestawów obrony powietrznej Spyder / Zdjęcie: Rafael

Nowe zestawy obrony powietrznej mają zostać kupione w ramach programu Horizon 2, którego realizacja ciągnie się od kilku lat. Manila ma wyrażać chęć pozyskania trzech baterii systemu Spyder. Koszt zakupu oblicza się na 6,8 mld PHP (487 mln zł).

Według lokalnych i branżowych mediów filipiński resort obrony ma wkrótce rozpocząć negocjacje szczegółów kontraktu z Rafaelem oraz innymi izraelskimi producentami zaangażowanymi w przedsięwzięcie. Do tego grona ma zaliczać się m.in. Israel Aerospace Industries, dostawca wieloczynnościowych, trójwspółrzędnych radarów EL/M-2084 – MMR.

Kwestią wymagającą doprecyzowania pozostaje to, czy Manila zdecyduje się na kupno zestawów Spyder krótkiego (SR, Short Range, na zdjęciu) czy średniego zasięgu (MR, Medium Range). W zależności od wybranej opcji, użytkownik będzie dysponował zdolnością rażenia nieprzyjacielskich celów powietrznych na dystansach 20-50 km. Nadal nie wiadomo również, choć to może być właśnie jednym z przedmiotów przygotowywanych negocjacji, po ile wyrzutni wchodzić będzie w skład pojedynczej baterii. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.